Smer podá na Slovenskú poštu trestné oznámenie pre petíciu. Pošta tvrdí, že nemá nič podložené

0
poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) Foto: TASR

Opozičný Smer-SD podáva trestné oznámenie na predstaviteľov Slovenskej pošty v súvislosti s podozrením na spáchanie trestného činu marenia referenda. Pošta podľa šéfa strany Roberta Fica oznámila, že nebude doručovať obálky, ktoré nebudú označené symbolom “referendum2021”. Smer-SD minulý týždeň oznámil, že rozpošle občanom obálky s petičnými hárkami, ktoré budú môcť vyplnené zaslať späť, pričom náklady im preplatí. Ficova strana sa pridala k petičnej akcii za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

“Dnes nám pošta oznámila, že nemieni doručovať obálky, ktoré nebudú vyslovene označené symbolom ‘referendum 2021’. Čiže len čo pôjde obálka, na ktorej občan vyslovene nevyznačí, že ide o referendovú obálku, pošta povedala, že nebude takúto zásielku doručovať a nebude ju posielať na adresu, ktorá je v rámci P. O. Boxu,” vysvetlil Fico na utorkovej tlačovej konferencii. Fico hovorí o možnosti manipulovať s obálkami a o pokuse mariť petičnú akciu. “Ak pošta trvá na tom, že obálky majú byť manipulované tak, že každý, kto uvidí obálku a bude tam signál ‘referendum 2021’, bude ju môcť hodiť do koša, roztrhať alebo inak zmariť, tak nemôžeme hovoriť o ničom inom ako o pokuse trestného činu marenia referenda,” vyhlásil.

Petičná akcia je podľa Fica základným predpokladom referenda. “Trváme na tom, že ak pošta chce takýmto spôsobom mariť doručovanie petičných hárkov na P. O. Box adresu, jej predstavitelia sa dopúšťajú trestného činu marenia referenda,” skonštatoval.

Fico oznámil, že obálky s hárkami sa občanom pokúsia doručiť tak, že na obálky ručne nalepia poštové známky. Verí, že do konca budúceho týždňa budú obálky doručené.

Šéf Smeru-SD pripomenul, že pošte ponúkali možnosti, ako chrániť obálky proti možnému zneužitiu. Chceli každú obálku označiť QR kódom. “Protestujeme proti tomu, aby sa marilo právo občanov SR slobodne zaslať v obálke vyplnený petičný hárok, ktorý sa týka referenda,” doplnil.

Vznik petičného výboru oznámili v piatok (5. 2.), podpisové hárky smerujúce k iniciovaniu referenda sú zverejnené na stránke www.referendum2021.sk. Referendová otázka má znieť: “Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?” K zberu podpisov sa okrem Smeru-SD pripojili aj mimoparlamentné strany Hlas-SD a SNS. Deklarujú však, že má ísť o občianske referendum.

REAKCIA SLOVENSKEJ POŠTY

Slovenská pošta sa dôrazne ohradzuje voči vyjadreniam predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktoré podľa pošty nie sú ničím podložené. Informovala o tom vedúca odboru komunikácie a marketingu Slovenskej pošty Jana Lukáčová. Pošta vysvetlila, že okrem ostatných údajov má byť na zásielke uvedený názov alebo meno a priezvisko. Ak na zásielke nie sú tieto údaje, pošta ju môže odmietnuť prepraviť. V prípade zasielania petičných hárkov bol podľa Lukáčovej určený názov “Referendum 2021”. Fico v utorok kritizoval, že na zásielke musí byť uvedený tento názov.

 “Podľa obchodných podmienok Slovenskej pošty má byť na zásielke, ktorá je adresovaná do poštového priečinka alebo P. O. Boxu, uvedený názov (klient si môže zvoliť názov podľa vlastného výberu) alebo meno a priezvisko a doručovacia adresa, teda číslo poštového priečinku, smerové číslo a mesto či obec. Ak na zásielke nie sú uvedené tieto údaje, pošta ju môže odmietnuť prepraviť,” vysvetlila Lukáčová. Manažéri pošty preto odporúčali uvádzať kompletnú adresu, aby boli všetky zásielky správne doručené a nenastali problémy. “Pravdou však je, že pošty zväčša využívajú pozitívny prístup k podávaným zásielkam a akceptujú aj zásielky do poštového priečinka bez kompletného uvedenia názvu či mena a priezviska,” skonštatovala Lukáčová s tým, že Slovenská pošta upozorní všetky pobočky, aby využívali pozitívny prístup k podávaným zásielkam. “A teda, aby boli akceptované aj zásielky smerované do poštového priečinka bez názvu,” dodala.

Fico podľa Lukáčovej spochybňuje dobré meno Slovenskej pošty. “Tieto spochybnenia nie sú ničím podložené, pretože Slovenská pošta nemá so stranou Smer-SD žiadny zmluvný vzťah, ktorý by definoval podmienky špeciálnych spôsobov podávania a dodávania zásielok,” skonštatovala Lukáčová. Slovenská pošta ďalej reagovala, že vyjadrenia Fica “nezaslúžene hrubo” spochybnili pracovné nasadenie a odhodlanie pracovníkov pošty.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu