Obvinený vo väzbe už nebude mať pri sebe viac liekov, iba jednu dávku

0
lieky
Lieky. (Foto: katicaj, Pixabay)

Komisia Ministerstva spravodlivosti, ktorá bola na kontrole v ústave pre výkon väzby v Banskej Bystrici, po tom, ako sa M. Jankovská pokúsila o samovraždu dospela k záveru. Obvinený bude mať k dispozícii len jednu dávku predpísaných psychofarmaceutickýc liekov. S účinnosťou od 4. februára bol upravený režim podávania liekov obvineným, potvrdil hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.
 

“Pri preskripcii psychofarmák a analgetík opiátového typu pre obvinených sa tieto lieky vydávajú len prostredníctvom dávkovačov po jednotlivých dávkach,” dodal s tým, že užitie jednotlivých dávok liekov vydávaných prostredníctvom dávkovačov kontroluje určený príslušník zboru pri ich vydaní.
      V tejto súvislosti bol zmenený rozkaz generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže o poskytovaní zdravotnej starostlivosti obvineným a odsúdeným.
      

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) avizovala prehodnotenie štandardov podávania liekov väzobne stíhaným a väzneným osobám po incidente bývalej štátnej tajomníčky Moniky J.
      

Bubla informoval, že v nedeľu 31. januára krátko predpoludním príslušníci z ústavu Banská Bystrica pri komunikácii s väzobne stíhanou Monikou J. spozorovali, že nereaguje obvyklým spôsobom. Obvinenú na základe odporučenia ústavného lekára vyšetrili vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Odtiaľ ju potom previezli do nemocnice v Trenčíne.
     

 “Požitie nadmerného množstva liekov bolo s jej plným vedomím a s vedomím aj následkov, ktoré to môže mať. Môžem jednoznačne povedať, že je to akt zúfalstva,” skonštatoval minulý týždeň jej obhajca Peter Erdös po návšteve v nemocnici.
      

Monika J. je vo väzbe od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Búrka. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica 22. januára 2021 nevyhovel jej žiadosti o prepustenie z väzby.

- Reklama -