piatok, 23 apríla, 2021
3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Putin chce ľudí umlčať sociálnym balíčkom ešte pred jesennými voľbami

Putin chce ľudí umlčať sociálnym balíčkom ešte pred jesennými voľbami

Ruské vládne úrady zvažujú nový balíček sociálnych výdavkov v hodnote 500 až 580 miliárd rubľov (5,592 miliardy eur) na riešenie nespokojnosti občanov s poklesom ich životnej úrovne. Sociálny balíček je načasovaný k jesenným parlamentným voľbám. S odvolaním sa na dva zdroje blízke ruskej vláde o tom v pondelok informovala agentúra Reuters.
     

 Jeden zo zdrojov uviedol, že balíček pravdepodobne predstaví prezident Vladimir Putin vo svojom marcovom výročnom prejave k poslancom federálneho zhromaždenia.
    

  Hovorca premiéra Michaila Mišustina uviedol, že o danom návrhu nie je informovaný. Kremeľ akýkoľvek komentár odmietol.
     

 Rusko nedávno zažilo sériu masových protestov a zhromaždení, ktorých spúšťačom bolo zatknutie a vzatie do väzby opozičného politika a kremeľského kritika Alexeja Navaľného. Zadržaný bol 17. januára, priamo na moskovskom letisku, kam pricestoval z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave bojovou látkou novičok. Vystavený jej bol počas svojej pracovnej cesty na Sibíri v auguste roku 2020.
     

 Niektorí z účastníkov týchto akcií na podporu Navaľného však tiež uviedli, že vyšli do ulíc, aby si vybili svoju frustráciu z poklesu životnej úrovne a rozdielmi medzi malým počtom bohatých ľudí v Rusku a zvyškom obyvateľstva.
    

  Dva vládne zdroje, ktoré pre Reuters hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, uviedli, že sociálny balíček by mal dať ľuďom pocítiť, že vláda si je vedomá ich obáv o finančnú situáciu a že robí niečo pre to, aby im pomohla.
    

  Podobné podporné programy sa v minulosti v Rusku zameriavali na rodiny s nízkymi príjmami s malými deťmi, ktorým úrady ponúkali príspevky pre prvorodičky či vyššie prídavky pre viacdetné rodiny.
     

 Aj samotný Putin opakovane sľuboval zvýšenie životnej úrovne, ale pandémia vírusového ochorenia COVID-19 spojená s nízkymi cenami ropy viedla v druhom štvrťroku 2020 k medziročnému poklesu príjmov o 8,4 percenta, čo je najhlbší štvrťročný pokles od roku 1999. Reálne príjmy Rusov sa v roku 2020 znížili o 3,5 percenta.
    

  Ratingová agentúra Fitch vo svojej prognóze zverejnenej 6. februára naznačila, že protesty v Rusku by mohli viesť k zvýšeniu rozpočtových výdavkov. Podľa analytikov hrozí, že ak štát nebude intervenovať v podobe sociálneho balíčka, mohli by spoločenské nepokoje pokračovať a z dlhodobého hľadiska prispieť k narušeniu autority vlády.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,150 Úmrtí 11,357 Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,493 Last updated: 23. apríla 2021 - 07:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -