Právnik Schmidt: Bez testu nemôžem ísť do prírody? Podal som žalobu. Nemá to logiku a javí sa mi to ako neprimeraný nátlak

7
Erik Schmidt (Foto: Erik Schmidt)

Právnik Erik Schmidt  sa venuje obchodnému právu. Ale –  žalobu podal kvôli ľudským právam. Nepochopil totiž,  prečo mu vláda určuje,  že do  prírody môže ísť len po testovaní. “Mne sa celé toto opatrenie javí ako forma trestu pre tých, čo sa z rôznych dôvodov nešli,  respektíve nechcú testovať. Považujem to za formu neoprávneného nátlaku,” vyhlásil Schmidt pre  ParlamentneListy.sk.

Podali ste žalobu  kvôli  zákazu chodenia do prírody bez potvrdenia o negatívnom teste. Ste zrejme prvý v tomto 5  a pol miliónovom štáte, kto to urobil,  pričom veľmi veľa ľudí  považuje toto opatrenie za absolútny nezmysel. Čo vás k tomu primälo? 

Toto opatrenie mi prišlo  nelogické v rámci ostatných proticovidových opatrení. Nakaziť niekoho v prírode? Tam predsa človek chodí, aby si prečistil pľúca a nabil sa  pozitívnou energiou. Neviem, či som jediný, ale inšpiroval som sa rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý okrem iného hovorí o tom, že tieto právne akty – vlády alebo Úradu verejného zdravotníctva – sú hybridné právne akty a mali by sa nimi zaoberať súdy, konkrétne správne kolégiá. Ústavný súd sa takýmito opatreniami zaoberať odmietol. Tak som dospel k záveru, že ako človek,  ktorý má  pocit neoprávneného, respektíve neprimeraného obmedzenia svojich ľudských práv a  slobôd, musím sa domôcť svojich práv prostredníctvom takejto žaloby. Vzhľadom na to, že vírus sa podľa vedeckých štúdií šíri kvapôčkovým prenosom medzi nejaký čas blízko stojacimi osobami, mám pochybnosti o tom, že prechádzky, či voľnočasové  aktivity v prírode, kde dvaja ľudia prejdú v nejakom časovom rozpätí okolo toho istého miesta v lese, môžu mať nejaký zásadný vplyv na prenos a šírenie tejto infekcie.

Ústavný súd sa teda vyhol  posudzovaniu vládnych uznesení, to ste sa obrátil  rovno na Európsky súd pre ľudské  práva v Štrasburgu, či? 

Nie,  keďže sa vecou podľa Ústavného súdu majú  zaoberať správne  kolégiá, obrátil  som sa 28. januára na Krajský súd v Bratislave.

Nuž ale kým súd rozhodne, tak asi aj pandémia skončí, nie?

Práve preto  som  podal správnu žalobu a z dôvodu efektívnosti ochrany som požadoval  aj neodkladné opatrenie. Kým súd  rozhodne v merite veci,  opatrenie stratí platnosť a žaloba by tak  bola neefektívnym prostriedkom ochrany. Bohužiaľ, opatrenie vypršalo, súd ma doteraz ani len nevyzval na uhradenie súdneho poplatku. Jediná reakcia bola z ústredného portálu, že žaloba bola prijatá.

Na Ústavnom súde presne tento postup na súdoch, tuším, predvídal sudca Peter Straka?

Áno, pán Straka vo svojom názore, ktorý bol odlišný od názoru zvyšnej časti sudcov  ústavného súdu tvrdil, že nie je možné považovať správny súd za efektívny, lebo tam nie  sú lehoty a právo sťažovateľa – žalobcu na efektívnu súdnu ochranu tak bude ohrozené. To sa aj stalo. 

Uvidíme,  kedy sa Krajský súd v Bratislave rozpohybuje, ak by však išli vašou cestou ľudia,  čo odmietajú testovanie a vidia zákaz pohybu v prírode rovnakou optikou ako vy a podali by žaloby,  súdy by zahltili… Koniec koncov psychológovia upozorňujú, že 33 percent  študentov  dostalo cez lockdown depresiu. Lekári varujú  pred priberaním, zvýšením krvného tlaku a cukrovkou. Podmieňovať pohyb na čerstvom vzduchu – ktorý by mal byť, naopak, podporovaný vládou a ministrom zdravotníctva – nejakým antigénovým testovaním, vyzerá skutočne nelogicky…

Mne sa celé toto opatrenie javí ako forma trestu pre tých, čo sa z rôznych dôvodov nešli,  respektíve nechcú testovať. Považujem to za formu neoprávneného nátlaku, aby sa podrobili zámerom a cieľom, ktoré vláda testovaním sleduje. Uvidíme, ako sa s touto žalobou a týmto neprimeraným obmedzením základných ľudských práv a slobôd vysporiada súd.  

A samozrejme, nesmieme zabudnúť, čo tvrdí časť verejnosti: “ale veď napríklad bratislavská Koliba alebo Železná studnička bývajú také plné, že je to doslova hlava na hlave”. Vaša reakcia?

Opäť to považujem za neprimerané či neproporcionálne opatrenie. Ak chcem lokálne riešiť problém, nedáva zmysel prijať celoslovenské opatrenie. Ale to už sme pri skríningu a atómovej bombe…

- Reklama -

7 KOMENTÁRE

  1. Veľmi ma tešía všetky odvety na to čo sa tu teraz deje, Verím tomu že stále máme nádej na lepšie časy, spolu máme obrovskú silu proti nim. Ľudia potrebujú nádej a znovu svoj život žiť. A nebáť sa, nepočúva obludné zavádzania. Kúsok za hranicami v Novom Sade ľudia žijú inak. Moji priatelia zo sveta mi vravia, čo sa u nás deje.
    V Zurichu mali školy min. rok zavreté chvíľu, kým sa zorientovali od marca a 2.mája už boli deti v naspäť, žiadne podmieňovanie, žiadne šialenstvo s testami a strachom. Iba Múdrosť tam kde treba. Obrovská krivda sa deje našim deťom.

  2. Ak je to možné, k žalobe by som sa pridal aj ja. Cez pandémiu mi stúpol krvný tlak, ktorý som si dovtedy udržiaval najmä pohybom a oddychom v prírode. Zrejme budem musieť začať brať lieky, ak ma bude štát naďalej takto nezmyselne obmedzovať. A mimochodom, hypertenzia vraj zvyšuje riziko tažkého priebehu po infekcii COVIDom – vláda v mojom prípade robí obmedzením pohybu na vzduchu presný opak prevencie, škodí mi.

  3. Správne rozhodnutie, podať žalobu!!! Tiež som zvedavý na to ako budú postupovať. Tu teraz máme možnosť všetci vidieť v akom stave sa nachádza naše súdnictvo!!! Ak nebude postupovať promptne a nebude sa tým zaoberať, tak je nad slnko jasné, že táto liberálno fašistická vláda pod vedením zlodeja a plagiátora Mat_oviča ich už má pod kontrolou!!! To budeme vidieť aj na tom ako dopadne žaloba na toho zlodeja a plagiátora Mat_oviča za propagáciu fašizmu na jeho profile na facebooku. A tak isto by ma zaujímalo ako to bolo s tým keď si za vzor zobral nacistickú stranu z 30 rokov v Nemecku, ktorú viedol Hitler. Tam nám zase pre zmenu všetkým tvrdil, že chce aby on mal ešte viac členov ako mali nacisti v tom období. Tu sa verejne hlásil k obdivu tejto fašistickej strany čo sa týka počtu jej členov. A čo na to prokurátor? Zrejme o tom nemá asi ani potuchu. Lebo inak by musel už dávno konať a to na základe princípu ex offo. Na základe tohto poznania sa nám môže javiť, že prokuratúru nám už ovládli fašisti!!! Tak, že tak!!!

  4. Už som zažil, že v jeden pekný zimný deň ulice Bratislavy boli takmer ľudoprázdne, ale na Železnej studničke to hmýrilo ako na Prvého mája.

Comments are closed.