OSN, Austrália aj USA odsudzujú zadržanie Su Ťij a vyzývajú armádu, aby rešpektovala vôľu ľudu

0
V novembri 2020 sa v Mjanmarsku konali voľby. Armáda ich výsledok spochybnila.

Spojené štáty, Austrália a OSN vyjadrili znepokojenie z najnovšieho vývoja v Mjanmarsku, kde tamojšia armáda vyhlásila v pondelok rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády.
     

 “USA sú proti každému pokusu zmeniť výsledok nedávnych volieb alebo zamedziť prechodu Mjanmarska k demokracii a zasiahnu voči zodpovedným osobám, ak tieto kroky neodvolajú,” cituje agentúra AFP z vyhlásenia hovorkyne Bieleho domu Jen Psakiovej.
      

Podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena musí armáda “rešpektovať vôľu obyvateľov Mjanmarska, ktorú vyjadrili 8. novembra v demokratických voľbách “. “Spojené štáty stoja pri obyvateľoch Mjanmarska v ich snahách o demokraciu, slobodu, mier a rozvoj,” uviedol ďalej Blinken s tým, že americký prezident Joe Biden bol o najnovšej situácii v Mjanmarsku informovaný.
    

  Austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová vyzvala mjanmarskú armádu, aby “rešpektovala zákony, riešila spory zákonnými mechanizmami a okamžite prepustila všetkých civilných lídrov a ďalšie nezákonne zadržané osoby”.
      

Generálny tajomník OSN António Guterres podľa svojho hovorcu Stephana Dujarrica “dôrazne odsudzuje” zadržanie de facto premiérky Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Mjina a ďalších politikov, ku ktorému došlo v deň ustanovujúceho zasadnutia nového mjanmarského parlamentu. “Tento vývoj predstavuje vážnu ranu pre demokratické reformy v Mjanmarsku,” konštatoval Dujarric. Novembrové voľby poskytli Národnej lige za demokraciu (NLD), ktorú vedie Su Ťij, silný mandát, “odrážajúci jasnú vôľu obyvateľov Mjanmarska pokračovať v ťažko získanej ceste demokratických reforiem”. Guterres prostredníctvom svojho hovorcu vyzval armádu, aby “rešpektovala vôľu ľudu” a “dodržiavala pravidlá demokracie a všetky spory riešila pokojným dialógom”.
      Bezpečnostná rada OSN sa plánovala vo štvrtok zaoberať Mjanmarskom na zasadaní, na ktorom mala byť prítomná aj osobitná vyslankyňa OSN pre túto krajinu Christine Schranerová Burgenerová. Toto zasadnutie by sa teraz mohlo vzhľadom na najnovší vývoj uskutočniť skôr, uviedol nemenovaný diplomat pre agentúru AFP.
      Armáda vyhlásila v pondelok v Mjanmarsku výnimočný stav, ktorý bude trvať jeden rok. Moc v krajine prevzal jej hlavný veliteľ generál Min Aun Hlain.

  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu