utorok, 11 mája, 2021
16.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Raz tak raz onak. Má vôbec niekto presné čísla? Bratislava testuje, aj...

Raz tak raz onak. Má vôbec niekto presné čísla? Bratislava testuje, aj keď nemusí

Bratislavské Staré Mesto pridáva na víkend (30. – 31. 1.) k odberným miestam Námestie slobody, Propeler, Mýtna aj odberné miesto Gaštanová. V prípade záujmu je mestská časť pripravená otvoriť ďalšie. Podľa hovorcu Starého Mesta Mateja Števove sa tak rozhodli po piatkovej informácii Ministerstva zdravotníctva SR, podľa ktorej je Bratislava po celoplošnom skríningu na ochorenie COVID-19 napokon medzi horšími okresmi.

Okresy Bratislava a Nitra s výsledkom 1,3 a 1,1 percenta pozitívnych patria po celoplošnom skríningu napokon k horším okresom. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) to na piatkovej tlačovej konferencii oznámil na základe verifikovania a preverenia všetkých dát zo skríningového testovania. Povinné testovanie ich síce nečaká, no minister výrazne odporúča obyvateľom opäť sa otestovať.
     

 Podľa definitívnych výsledkov ostala miera pozitivity na úrovni 1,24 percenta. “Z celkovo realizovaných 297.323 testov bolo pozitívnych 36.978,” povedal Krajčí.
      

Oznámil tiež, že aj keď by sa malo v okresoch Bratislava a Nitra povinne testovať, vzhľadom na čas oznámenia informácie sa dohodol s predsedom vlády SR, aby sa zmenilo uznesenie vlády tak, že po 3. februári v týchto okresoch nebude vyžadované potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19. Minister však ľudí vyzval, aby sa testovali.
     

 Poukázal pritom na situáciu v nemocniciach. “Najmä v bratislavskom kraji rastie počet hospitalizovaných, tá miera rastu je okolo štyroch percent, ak sa situácia nezmení, Bratislava sa dostane do rovnakej situácie, v akej bola Nitra,” upozornil Krajčí. “Naozaj odporúčam, aby sa ľudia v Bratislave i Nitre otestovali v najbližších dňoch,” uviedol minister. Poukázal v tejto súvislosti i na to, že ak pri vývoji epidemiologickej situácie ostane Slovensko v rámci COVID automatu v najhoršom štvrtom stupni, teda “v čiernej farbe”, ľudia budú potrebovať pri ceste do zamestnania po 8. februári negatívny test. Odporučil testovať sa aj v okresoch Dolný Kubín a Liptovský Mikuláš, ktoré po posune Bratislavy a Nitry medzi horšie okresy sa, naopak, dostali do skupiny s lepšími výsledkami.
      

Krajčí dodal, že každý okres, ktorý sa rozhodne testovať, dostane od štátu testy a päť eur za vykonaný test.
     

 “Staré Mesto vo štvrtok (28. 1.) informovalo o disparitách v incidencii ochorenia COVID-19 v rámci hlavného mesta Bratislava. Vzhľadom na riziká z toho plynúce, pripravilo odberové miesta v systéme akcia-reakcia, ktorý umožňuje pridávať odberové miesta podľa potreby,” pripomenula starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Ako dodala, elektronický rezervačný systém sa postuplne napĺňa.
     

 Okres Bratislava s výsledkom 1,3 percenta pozitívnych patrí po celoplošnom skríningu napokon k horším okresom. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) to na piatkovej tlačovej konferencii oznámil na základe verifikovania a preverenia všetkých dát zo skríningového testovania. Povinné testovanie ich síce nečaká, no minister výrazne odporúča obyvateľom opäť sa otestovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,786 +311 Dnes Úmrtí 12,051 +32 Dnes Uzdravení 367,991 Infikovaných 5,744 Last updated: 11. mája 2021 - 02:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -