EMA odporúča podať druhú dávku vakcíny od Pfizeru po troch týždňoch

0
Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech (Foto: TASR/AP)

Druhá dávka vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech by mala byť podaná tri týždne po prvej. Toto spresnené odporúčanie zverejnila vo štvrtok Európska agentúra pre lieky (EMA) na svojej webovej stránke.

Obsahuje ho aj príbalový leták očkovacej látky s obchodným názvom Comirnaty. Doteraz leták uvádzal interval “najmenej 21 dní”.

Leták ďalej obsahuje informáciu, že účastníci klinických testov dostali druhú dávku tejto vakcíny v priebehu 19 – 42 dní po prvej dávke. K tomuto konštatovaniu bola pridaná veta, že 93,1 percenta z týchto osôb dostalo druhú dávku 19 – 23 dní po prvej.

“V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne klinické údaje o účinnosti vakcíny podávanej mimo intervalov použitých v klinických testoch,” píše sa vo vyhlásení EMA.

Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pri Svetovej zdravotníckej organizácii začiatkom januára odporučila preočkovanie 21 – 28 dní po podaní prvej dávky vakcíny od Pfizeru. Zároveň však uviedla, že krajiny, ktoré sa nachádzajú v mimoriadnej situácii v súvislosti s obmedzeniami v dodávkach vakcín, môžu podanie druhej dávky posunúť na najviac šesť týždňov po prvej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu