Matovič zverejnil výsledky testovania v okresoch, lockdown sa možno predĺži

1
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania 26. januára 2021 v Bratislave. (Foto: TASR)

 Na Slovensku pri skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 od 18. do 25. januára vykonali 2.588.578 antigénnych testov. Z toho 30.566 bolo pozitívnych. Miera pozitivity je tak v rámci Slovenska na úrovni 1,18 percenta. Medzi najlepšie okresy priebežne patria Veľký Krtíš, Tvrdošín a Svidník. Medzi najhoršími okresmi sú Topoľčany, Levice a Hlohovec, ktoré majú priebežne mieru pozitivity nad dve percentá. V utorok to oznámil premiér Igor Matovič (OĽANO). Čísla ešte môže zmeniť dnešný deň, ale rozdiely veľké nebudú.

Najlepšia situácia je v okresoch Veľký Krtíš, Tvrdošín a Svidník, najhoršia v Topoľčanoch, Leviciach a Hlohovci. Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil na to, že Nitra je v súčasnosti biele miesto, ale okolie je zamorené.

Opätovne sa bude testovať 35 okresov s horšími výsledkami z prvého kola skríningového testovania. Lockdown s plošným testovaním je podľa premiéra Matoviča spôsob, ako zlepšiť pandemickú situáciu.

“Potrebujeme čísla zraziť na minimum,” vyhlásil premiér. Matovič  odporúča aj primátorom okresov, ktoré majú nižšiu pozitivitu než okres Prievidza, aby aj  oni zorganizovali ďalšie kolo testovania. “Dáme im úplný support,”  vyhlásil Matovič na margo podpory zo strany štátu.  

Nastúpia školáci od budúceho pondelka do škôl? Otázka je ešte otvorená. “Osobne sa obávam, že nastupovať za tejto situácie do školy by bolo obrovské riziko,”povedal Krajčí.

Na margo úmrtia muža po očkovaní proti covid-19 Krajčí povedal: “Prvý prípad úmrtia treba zobrať vážne.”

Viac než dve percentá zaočkovaných má podľa ministra nežiadúce účinky. Je podľa neho na zváženie otázka, či očkovať seniorov, ktorí majú  veľké vážne zdravotné problémy.

Celkovo je ale očkovanie nutné a oveľa nutnejšie v prípade mutácie koronavírusu, lebo bude treba preočkovať viac percent populácie, aby došlo ku kolektívnej imunite, upozornil premiér.

“Ak by vakcíny boli, očkujeme jedna radosť,” vyhlásil premiér. Problém podľa neho nie je v schopnosti očkovať, ale v tom, že výrobcovia vakcín nedodávajú objednané množstvá či už je to Astra Zeneca alebo Pfizer.

Premiér uviedol, že 7. februára sa nemusí spustiť covid automat.  Zvažuje totiž, či je dobrý nápad ukončiť lockdown 7. februára. Bratislava je  podľa premiéra ukazovateľom, aká je pandemická situácia vážna, miera infekčnosti v hlavnom meste je podľa neho osemkrát horšia ako stav, v ktorom chce Rakúsko či Nemecko skončiť lockdown. “Stojíme pred vážnymi rozhodnutiami,” vyhlásil premiér Matovič v súvislosti s tým, že sa obáva mutácie koronavírusu.

- Reklama -

1 komentár

Comments are closed.