Remišová: Upozornenie úradu vlády k nájomnej zmluve nie je senzácia. Nevidí za ním “trest” od Matoviča

0
Na snímke zľava poslanci NRSR Tomáš Lehotský, Marek Hattas, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, poslanci NRSR Miriam Šuteková, Ján Benčík, ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a poslankyňa NRSR Viera Leščáková počas tlačovej konferencie klubu Za ľudí na 23. schôdzi Národnej rady SR v Bratislave 26. januára 2021. (Foto: TASR)

Z upozornenia od Úradu vlády SR, že sa Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v júni tohto roka končí nájomná zmluva v budove úradu, by vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) vôbec nerobila senzáciu. Vyjadrila sa tak na utorkovej tlačovej konferencii.

List od úradu vlády má byť podľa viacerých “trestom” od premiéra Igora Matoviča (OĽANO) za to, že Remišová nesúhlasila s plošným testovaním obyvateľstva na prítomnosť nového koronavírusu. To však vyvracia samotný úrad vlády, ten totiž tvrdí, že upozornenie šesť mesiacov pred lehotou splatnosti poslal v rámci dobrých vzťahov s rezortom.

“Kancelárske priestory na Úrade vlády SR dostal do prenájmu 22. júna 2016 na obdobie piatich rokov vtedajší podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Keďže bol podpredsedom vlády bez ministerstva, využíval priestory Úradu vlády SR,” pripomenul úrad vlády a dodal, že pri vzniku nového ministerstva bol dokončený presun niektorých častí Úradu vlády SR pod nové ministerstvo – napríklad operačného programu Technická pomoc s viac ako 80 zamestnancami a celou budovou. Ministerka tiež avizovala, že hľadá nové priestory pre ministerstvo, pričom v tomto procese jej bol úrad vlády nápomocný. Aktuálne má MIRRI prenajaté posledné kancelárie v budove úradu vlády, v ktorých pracuje osem zamestnancov ministerstva. Súvis medzi upozornením a Remišovej postojom k plošnému testovaniu Úrad vlády SR vylúčil.

“Je to bežný úradnícky postup,” komentovala Remišová upozornenie od úradu. Ako dodala, je pravda, že atmosféra v koalícii je napätá, preto rozumie expresívnym statusom svojich kolegov (poslanca Národnej rady (NR) SR Juraja Šeligu, pozn.), ale senzáciu v tom hľadať netreba.

Remišová poznamenala, že keďže v októbri do jej ministerstva pribudli nové útvary a rezort zároveň sídli na piatich rôznych miestach v Bratislave, z dlhodobého hľadiska si ministerstvo hľadá jednu budovu, kde budú všetky útvary zjednotené. Ako vysvetlila, rezort sa snaží obstarať priestory verejnou súťažou, čo však trvá dlho. “Ak bude treba, tak požiadame Úrad vlády SR o to, aby nám ešte predĺžil túto nájomnú zmluvu,” uzavrela ministerka.

Premiér na utorkovej tlačovej konferencii podotkol, že túto “kauzu” vyrobili médiá a v skutočnosti neexistuje. Úradníci z úradu vlády podľa jeho slov upozorňujú mnoho iných ministerstiev na uplynutie nejakých lehôt. “Nevidím na tom absolútne nič zlé,” podotkol premiér.

Médiá si podľa jeho slov iba povedali, že tam nejaký súvis medzi upozornením na blížiaci sa koniec nájomnej zmluvy a Remišovej postojom ku skríningovému testovaniu je. “Ale keďže nežijeme v mediokracii, ale v normálnom svete, tak pravda je taká, že úradníci z úradu vlády iba upozornili, tak ako upozorňujú denne desiatky iných úradníkov listami, že im nejaký termín niekedy uplynie,” uzavrel premiér. Na otázku, aký je jeho vzťah s ministerkou Remišovou, odpovedal, že si s ňou dobre rozumie na rozdiel od ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), s ktorým je jeho vzťah už len pracovný.

- Reklama -