utorok, 9 marca, 2021
-0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Von der Leyenová: Výrobcovia vakcín musia plniť svoje sľuby o dodávkach pre...

Von der Leyenová: Výrobcovia vakcín musia plniť svoje sľuby o dodávkach pre EÚ

Farmaceutické spoločnosti vyrábajúce vakcíny proti COVID-19, ktoré v roku 2020 ťažili z obrovských investícií zo strany EÚ, musia dodržať svoje sľuby a plniť si povinnosti. Odkázala to v utorok predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v súvislosti s oznámením niektorých výrobcov vakcín, že ich dodávky do EÚ budú meškať. Uviedla to tlačová agentúra AFP.

“Európska únia investovala miliardy eur do vývoja prvých vakcín a do vytvorenia skutočného globálneho spoločného dobra. Spoločnosti teraz musia dodržať svoje sľuby,” uviedla Von der Leyenová počas svojho vystúpenia na Svetovom ekonomickom fóre, ktoré sa konalo formou videokonferencie.

Jej slová zazneli v kontexte série kritík zo strany eurokomisie a členských krajín EÚ na oneskorenie zazmluvnených očkovacích dodávok. Najskôr časový sklz v dodávkach vakcín oznámila skupina Pfizer / BioNTech a potom aj spoločnosť AstraZeneca.

Von der Leyenová v tejto súvislosti pripomenula, že eurokomisia už navrhla vytvoriť mechanizmus transparentnosti pre vývoz vakcín z EÚ. Znamená to, že výrobcovia vakcín v Európe, ktorí boli pri výskume a vývoji vakcín finančne podporení EÚ, budú musieť Brusel vopred upozorniť, keď chcú exportovať vakcíny do tretích krajín. Výnimku z tohto mechanizmu budú mať iba dodávky vakcín poskytované z humanitárnych dôvodov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 +396 Dnes Úmrtí 7,921 +85 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 9. marca 2021 - 02:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky