streda, 27 októbra, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodArénaGrendel: Kto ponesie politickú zodpovednosť za policajného prezidenta, ktorého navrhol parlamentný...

Grendel: Kto ponesie politickú zodpovednosť za policajného prezidenta, ktorého navrhol parlamentný výbor???

Kandidáta na policajného prezidenta má vyberať minister vnútra, ktorý potom nesie za výsledky Policajného zboru (PZ) politickú zodpovednosť. Myslí si to člen brannobezpečnostného výboru Gábor Grendel (OĽANO). Zdôvodnil tak, prečo pri pondelkovom (25. 1.) verejnom vypočutí vo výbore nehlasoval ani za jedného z uchádzačov.

Poslanec pripomenul, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala prehodnotiť právnu úpravu vymenúvania a odvolávania prezidenta Policajného zboru tak, aby sa posilnil vplyv ministra vnútra. Pandémia zmenila priority. Hlasovanie vo výbore však podľa Grendela naplno ukázalo, aký je systém nastavený stranou Smer-SD v minulom volebnom období absurdný.

“Jeden z kandidátov neprešiel, druhý získal odporúčanie od výboru len vďaka poslancom Smeru-SD a ĽSNS. Takže kto ponesie politickú zodpovednosť v prípade, že tento kandidát bude vymenovaný? Všetci. A nikto,” komentoval. Pripomenul, že minister nie je viazaný rozhodnutím výboru. Bude preto rešpektovať akékoľvek jeho rozhodnutie.

Ako poznamenal Grendel, v rámci systému “bŕzd a protiváh” majú viaceré členské štáty Európskej únie výber šéfa polície upravený tak, že kandidáta navrhuje minister vnútra a schvaľuje prezident, premiér alebo vláda. “Takýto dvojstupňový model je oveľa rozumnejší ako rozriedenie politickej zodpovednosti na členov výboru z X politických strán,” myslí si.

Policajného prezidenta podľa platného zákona vymenúva minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí menovanie.

Brannobezpečnostný výbor v pondelok odporučil na policajného prezidenta Petra Kovaříka, ktorý zbor dočasne vedie. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) avizoval, že o vymenovaní sa rozhodne do konca týždňa.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 465,027 +4,746 Dnes Úmrtí 12,957 +22 Dnes Uzdravení 416,951 Infikovaných 35,119 Last updated: 27. októbra 2021 - 14:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img