sobota, 15 mája, 2021
9.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Matematik Kollár: Pozor! Falošne negatívnych je teraz medzi nami oveľa viac ako...

Matematik Kollár: Pozor! Falošne negatívnych je teraz medzi nami oveľa viac ako na jeseň

Ako je možné, že je priemerná pozitivita taká nízka? Pýtajú sa ľudia, pýta sa na sociálnej sieti aj matematik Richard Kollár a zároveň dáva odpoveď. Vychádza z toho, čo uviedol v sobotu premiér Matovič, že priemerná pozitivita antigénových testov bola v sobotu 0,77% z viac ako 1,3 milióna testov a v nedeľu to vyzeralo podobne. Tieto čísla treba dať podľa Kollára do súvislosti s existujúcimi dátami.

“30.10.2020 predvečer celoplošného testovania bola na Slovensku7-dňová incidencia PCR testov 17 180, a pozitivita PCR testov 19,7% (celkový počet PCR testov za ostatných 7 dní 91 749)

17.01.2021 predvečer celoplošného skríningu7-dňová incidencia PCR testov 15 116, a pozitivita PCR testov 21,5% (celkový počet PCR testov za ostatných 7 dní 70 346)

Teda číselne veľmi podobná situácia, dnes trochu horšia, trochu menej testovania, už bez trasovania cez RÚVZ, t.j. menej vyberané indikácie na PCR testy.

A ako to dopadlo plošné testovanie v novembri? Spolu viac ako 3,6 milióna testov 38 359 pozitívnych, pozitivita 1,06%. To je signifikantne vyššie ako dnešných 0,77%. T. j. napriek horším dátam v PCR testoch je pozitivita Ag testov plošne len 72% tej novembrovej. Čože?

Toto je však očakávaný efekt. Totiž, antigénové testy predovšetkým zachytávajú tých, ktorí sú pomerne čerstvo infikovaní. A tých je viac v čase rastu a menej v čase poklesu. A teraz máme väčšinou pokles. T. j. ak sme odhadovali senzitivitu antigénových testov (voči PCR testom) v prvom kole priemerne na úrovni cca. 50%, tak dnes je ich senzitivita len 36%. V priemere. Na mnohých miestach zrejme oveľa menej. Takže nedeje sa nič zvláštne, len sme si overili, že sme v klesajúcej fáze. A máme oveľa viac falošne negatívnych ako v novembri. Je ich veľa, veľmi veľa.

Áno, viacerí teraz budú namietať, že to sú PCR, to nás vôbec predsa nemusí zaujímať. No neviem. Členovia vlády na základe vlastnej skúsenosti a anekdotické dáta, ktoré pozná zo svojej vlastnej skúsenosti alebo z počutia takmer každý, hovoria, že antigénové testy vychádzajú negatívne systematicky aj tým, ktorí sú v zápätí hospitalizovaní, celým oddeleniam nemocníc, celým DSSkám, atď, teda aj v prostredí, kde sa rýchlo šíri infekcia. A to, že to nie sú všetci infekční sme videli predsa na výsledkoch plošného testovania na jeseň, urobili sme 5 a pol milióna testov a následne nám začali kolabovať nemocnice a čísla pozitívnych išli strmo hore.

Takže pozor. Falošne negatívnych je teraz medzi nami oveľa viac ako na jeseň. Apelujem na všetkých, negatívny test neznamená, že nie ste infekční. Ani v čase testu, nieto 7 dní po teste. Nie je čas robiť oslavy a väčšie stretnutia v interiéri,” upozorňuje na sociálnej sieti Richard Kollár. .

1 komentár

  1. Prečo by sme mali veriť matematikom ? V USA poukazovali na štatistickú nemožnosť, že všetky korešpondenčné hlasy dostal Biden. Neuverili im.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 15. mája 2021 - 03:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -