Ďalšia 23. schôdza parlamentu začína v utorok. Poslanci majú na stole množstvo zákonov

0
Na snímke fólie v rokovacej sále Národnej rady (NR) SR na obrazovke, ktorú sledujú novinári na prízemí NR SR počas mimoriadnej schôdze NR SR k novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu v Bratislave 28. decembra 2020. V rokovacej sále bol počas pondelkovej mimoriadnej schôdze fóliou oddelený priestor pre poslancov s potvrdeným ochorením COVID-19, ale aj pre poslancov z karantény. (Foto: TASR)

Rozhodnutie o schválení obrannej a bezpečnostnej stratégie, úprava režimu práce z domu a gastrolístkov, návrh na vyradenie kanabidiolu (CBD) zo zoznamu psychotropných látok či opozičný návrh na skrátenie volebného obdobia, ktoré by viedlo k predčasným voľbám. To sú témy, ktorými sa majú zaoberať poslanci na 23. schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorá sa začína v utorok (26. 1.). Koalícia avizovala, že sa na schôdzi bude voliť nový špeciálny prokurátor, v návrhu programu zverejnenom na webe NR SR však voľba zatiaľ nie je zaradená.
     

 Poslanci by sa mali v skrátenom legislatívnom konaní zaoberať napríklad návrhom zákona, podľa ktorého by sa mal nebezpečný odpad z testovania na ochorenie COVID-19 odovzdať priamo poverenému zariadeniu na nakladanie odpadov.
      

Rokovať zrýchlene majú aj o návrhu, aby sa asistované sčítanie mohlo dať vykonať aj neskôr ako v dobe sčítania obyvateľov, a to do konca októbra. Predísť sa tak má ďalšiemu zvýšeniu ohrozenia zdravia najzraniteľnejšej časti obyvateľov ochorením COVID-19. Vyplýva to z návrhu zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021.
      

Vyradiť CBD zo zoznamu psychotropných látok navrhuje v novele rezort zdravotníctva. Plénum má tiež rokovať o zavedení možnosti odškodnenia obetí násilného trestného činu už po začatí trestného konania. Hovorí o tom novela zákona o obetiach trestných činov.
      

Poslanci majú definitívne rozhodnúť o novele Zákonníka práce, z ktorej vyplýva, že zamestnanec by si mohol vybrať, či chce gastrolístok alebo finančný príspevok. Upraviť by sa mala aj domáca práca a telepráca.
      

Plénum má tiež na schôdzi odobriť správu o príprave legislatívnych opatrení na zmierňovanie klimatickej zmeny a jej dosahov v SR. Správa bola vypracovaná po prerokovaní petície iniciatívy Klíma ťa potrebuje.
      

Prebrať majú aj novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má zrušiť krátenie sumy minimálneho dôchodku poberateľom starobného dôchodku. Odsúhlasiť tiež majú návrh na zvýšenie počtu príslušníkov Ozbrojených síl SR a vyčlenenie do rezervných síl pre vojenskú operáciu EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.
      

Parlament by mal tiež na schôdzi odsúhlasiť predĺženie platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi SR a Európskou vesmírnou agentúrou. Voliť tiež má predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti a členov Rady RTVS.
      

Snemovňa má definitívne rozhodnúť o tom, či sa zavedie nový register potravín pre potravinový semafor, ktorý vedie ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
      

V návrhu programu je aj koaličná novela zákona o cestnej premávke. Podľa návrhu by tabuľka s evidenčným číslom vozidla (EČV) mohla po novom byť “prenositeľná” z pôvodného na nového majiteľa motorového vozidla bez ohľadu na to, či má v danom okrese trvalý pobyt.
      

Poslanci by sa mali zaoberať aj novelou školského zákona z dielne OĽANO, podľa ktorej by sa vzdelávanie “doma” mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Novela stavebného zákona poslancov Za ľudí a SaS zase hovorí, že reklamné stavby by sa mohli povoľovať len na dobu určitú, najviac na tri roky.
      

Plénum má tiež rokovať o ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia NR SR, ktorým by sa dosiahli predčasné voľby. Zákon predložili nezaradení poslanci pôsobiaci v Hlase-SD.
     

 Poslanci za Smer-SD zase navrhujú, aby NR SR prijala uznesenia súvisiace s prípravou a schvaľovaním národného plánu podpory obnovy a odolnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu