Žilinský kraj: Testovanie je pokojné, pomáhajú poľskí zdravotníci

0
Na snímke vľavo poľský zdravotník a naši zdravotníci počas celoplošného skríningu na ZŠ Námestie mladosti v Žiline 23. januára 2021. (Foto: TASR)

V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) pomáha pri plošnom skríningu 55 poľských zdravotníkov, ktorí sú rozmiestnení v šiestich okresoch. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová to povedala v sobotu na brífingu v Žiline.

Doplnila, že ich príchod vníma ako veľkú pomoc od Poľskej republiky. “Je znakom dobre fungujúcich susedských vzťahov. Máme tri regióny, ktoré susedia s Poľskou republikou. Som rada, že aj v ťažkých chvíľach sa spolupráca upevňuje,” uviedla predsedníčka ŽSK.

“Okrem veľmi dobrých susedských vzťahov je pomoc pre slovenský národ zo strany poľskej vlády prejavom solidarity. Solidarita je hodnota, ktorá je základom poľského štátu. Je tiež hodnotou, ktorá spája naše národy v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie. Veľmi sa teším, že naši zdravotníci budú pracovať v prihraničnom pásme spolu so slovenskými. Vieme, že medziľudské kontakty, ktoré nám teraz chýbajú, sú veľmi dôležité,” povedal veľvyslanec Poľskej republiky v SR Krzysztof Strzalka.

Primátor Žiliny Peter Fiabáne podotkol, že situácia v Žiline je po otvorení odberových miest stabilizovaná. “Otvorili sme všetky a je na nich pokoj. Spustený online systém prihlasovania sa ukázal ako opodstatnený. Zatiaľ nemáme informácie, že by sa dialo niečo, čo by nás rušilo v práci. Stojí za tým skvelá tímová týždenná príprava, mnoho ľudí z úradu, dobrovoľníkov, ochota zdravotníkov. Za to sa chcem poďakovať,” dodal Fiabáne.

Poľskí zdravotníci sú rozmiestnení v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Tvrdošín. “Budú vypomáhať a večer sa presúvajú do Liptovského Jána, kde budú ubytovaní. Následne ich odprevadíme znova na odberové miesta. V prípade potreby ich prerozdelíme aj na iné miesta, ak si to bude situácia vyžadovať,” vysvetlil prednosta Okresného úradu v Žiline Kamil Ruman.

- Reklama -