sobota, 27 novembra, 2021
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaBritánia: Odstránia sochy dvoch osobností s väzbami na obchod s otrokmi

Británia: Odstránia sochy dvoch osobností s väzbami na obchod s otrokmi

Mestská správna inštitúcia City of London Corporation, ktorá spravuje historické centrum a finančnú štvrť Londýna, odstráni z mestskej budovy Guildhall sochy dvoch britských politikov z koloniálnej éry v súvislosti s ich väzbami na obchod s otrokmi, uviedla v piatok agentúra AFP.

City of London Corporation vo štvrtok odhlasovala odstránenie sôch dvoch osobností zo 17. a 18. storočia, pretože svoje bohatstvo nadobudli vďaka tomuto obchodu. Pomníky Williama Beckforda, bývalého starostu Londýna, ktorý zbohatol vďaka otrockej práci na jamajských plantážach, a Johna Cassa, poslanca a významného predstaviteľa Kráľovskej africkej spoločnosti, ktorá uľahčila transatlantický obchod s otrokmi, budú premiestnené.

City of London Corporation otvorila verejnú diskusiu o pamätníkoch spojených s otroctvom v septembri 2020 v dôsledku protestov Black Lives Matter, ktoré sa svetom prehnali po smrti neozbrojeného černocha Georgea Floyda v USA.

Demonštrácie, ktoré vyvrcholili zvrhnutím sochy bristolského obchodníka s otrokmi Edwarda Colstona počas protirasistického protestu, vyvolali celonárodné výzvy na odstránenie pamiatok spojených s britskou koloniálnou minulosťou.

Začiatkom tohto týždňa vošiel do platnosti zákon, ktorý odstránenie historických sôch umožňuje iba za “výnimočných okolností”. Konečné rozhodnutie v takýchto prípadoch bude mať napokon  minister pre bývanie a miestnu samosprávu.

“Obchod s otrokmi je škvrnou našej histórie a dať tých, ktorí z toho profitovali, doslova na piedestál, je niečo, čo v modernom a rozmanitom meste nemá miesto,” reagovala na rozhodnutie o odstránení sôch City of London Corporation.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 651,234 Úmrtí 14,177 Uzdravení 532,875 Infikovaných 104,182 Last updated: 27. novembra 2021 - 03:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img