štvrtok, 5 augusta, 2021
18.4 C
Bratislava
ÚvodArénaSulík na občana Slávika podáva trestné oznámenie, Világi s ním má skúsenosť,...

Sulík na občana Slávika podáva trestné oznámenie, Világi s ním má skúsenosť, Holý ho pozval do tímu

Je  to vôbec možné, aby jeden občan strpčoval život developerom a stavbárom po celom Slovensku? Je. Minister hospodárstva SR Richard Sulík podal  trestné oznámenia na  občana Marcela Slávika, ktorý zdržiava proces výstavby. Zatiaľ má k dispozícii podklady z piatich prípadov.

Minister vyzýva developerov, staviteľov, zástupcov samosprávy, aby mu posielali podnety a skúsenosti s týmto človekom. Ten si podľa všetkého urobil veľmi výnosný biznis na základe smernice Európskej únie, ktorá umožňuje vyjadrovať sa k environmentálnym zásadám a požiadavkám. Jeho požiadavky sú neraz nezmyselné a majú za cieľ zdržiavať proces výstavby a spôsobovať problémy developerom. Iba ak by sa vraj títo nerozhodli riešiť situáciu sponzorským príspevkom do združenia, ktoré zastupuje práve M. Slávik.

Pôsobenie pána Slávika už komentovali viacerí, aj štátni úradníci aj predstavitelia samosprávy.  Nie je to neznáma osoba. Dokonca aj vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý ho prizval do tímu poradcov pri  kreovaní nového stavebného zákona.

A to zrejme nemal robiť, lebo tí, čo sa v oblasti výstavby vyznajú, spozorneli a začali upozorňovať  práve na tohto “poradcu“.

Kto je Marcel Slávik?

Ako dnes na tlačovej besede povedal vicepremiér Sulík, ide o človeka, ktorý operuje na celom Slovensku a to „s cieľom zdržovať stavby, predkladať neoprávnené  a tiež nezmyselné požiadavy a blokuje stavby, kým nedostane sponzorské pre svoje Združenie domových samospráv“.

Sulík teda podáva trestné oznámenie vo veci spáchania trestného činu vydierania, hrubého nátlaku, poškodzovania iných práv a neoprávneného podnikania.

„S vysokou mierou pravdepodobnosti možno tvrdiť, že skutočným záujmom združenia je prostredníctvom námietok a spôsobovania prieťahov v správnom konaní vyvinúť nátlak na investorov a ovplyvniť ich postavenie, aby pod hrozbou rozsiahlych ekonomických škôd vo svojich investičných projektoch pristúpili na podpísanie memoranda o spolupráci a uhradili združeniu finančný príspevok v nezanedbateľnej výške,“ píše sa v trestnom oznámení.

Je to stratégia “splňte alebo zaplaťte,” vysvetlil Sulík a povedal, že získal množstvo podnetov a výpovedí, ktorými by sa mala Generálna prokuratúra zaoberať.

Jeho združenie sa cielene zapája do povoľovacích procesov po celom Slovensku.

Zákon totiž prikazuje, že časť projektov musí prejsť posudzovanim vplyvu na životné prostredie, ktoré sa označuje ako EIA. Združenie domových samospráv to využíva a pripomienkuje množstvo projektov. Zaujímavé je najmä to, že sú “štandardizované” a neraz úplne nezmyselné. Napríklad mestu Malacky odporučil vybudovať nad cyklochodníkom zelenú strechu. .

O praktikách tohto človeka  hovoril aj Oliver Solga, bývalý dlhoročný primátor mesta Pezinok, v televízii TA3. Podľa jeho slov, jeho požiadavku sponzorského daru odmietol.  V Hospodárskych novinách ho spomínal  Oszkár Világi.  

„Občan Slávik (občan S) je významnou osobou v dejinách slovenského správneho práva a určite držiteľom titulu  – účastník najväčšieho počtu konaní. Špecializovanou disciplínou občana S sú konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Náš občan S (preto náš, lebo pôsobí na celom území Slovenska) využíva nezmyselnú dikciu stavebného zákona, podľa ktorého môže byť účastníkom konania EIA každý, kto o to prejaví záujem.

A občan S z bratislavského paneláku prejavuje záujem byť účastníkom konania všade, od českých až po ukrajinské hranice. Keď uvidí vo vestníku oznámenie o EIA, všetko zahodí, uteká k svojmu počítaču, vyberie si jedno z pripravených podaní a z tlačiarne mu vyjde ďalší krásny pamflet,“ píše Oszkár Világi v Hospodárskych novinách.

„V celej krajine sa míňajú tisíce úradných hodín na nášho občana S, ktorý sedí doma a posiela svoje vyjadrenia do všetkých kútov Slovenska. Investičné zámery sa tak odkladajú a úrady sa roky vyrovnávajú s nezmyselnými námietkami ekologicky cítiaceho občana S. Iba v okrese Dunajská Streda bol náš občan účastníkom približne 80 percent všetkých EIA konaní, v okrese Senec asi v 90 percentách. Niektoré jeho námietky majú ideovú hĺbku vysušenej bažiny, ostatné ešte o tri centimetre hlbšie. Spomeniem niekoľko prípadov: občan S navrhuje, aby pred futbalovým štadiónom bola socha a fontána, pod ihriskom betónová vaňa na zber kalov z umelého hnojiva na trávu a na streche štadióna zeleň.

Námietky sa opakujú vo všetkých konaniach. Podľa občana S by sme si v Dunajskej Strede zaslúžili minimálne desať fontán. Úrady sa musia vyrovnať so všetkými jeho námietkami a až potom môžu vydať rozhodnutie, ktoré náš občan okamžite napadne.

Na prvý pohľad to vyzerá ako mentálna porucha. Ale nie, náš občan je duševne zdravý. On si iba buduje vyjednávaciu pozíciu. Sú totiž konania, z ktorých sa občan S záhadne stratí, zrazu mu je už všetko ukradnuté, nevyjadruje sa k zeleni, stromom, gumenému asfaltu, ani zvuk fontány mu nechýba, jednoducho vie žiť aj bez toho,“ spomína Oskar Világi na to, ako aj jemu občan Slávik spríjemňoval život. „Tento týždeň občan S navštívil aj novostavbu štadióna v Dunajskej Strede, kde kolaudačné konanie začal s prísľubom, že keď nebude fontána, nebude ani štadión. Nebol sám, bol s ním aj pán podnikateľ, ktorý rozdával svoje vizitky úradníkom a zúčastneným. Jeho úloha nebola jasná, až kým neodznela veta občana S, že treba vedieť, s kým človek spolupracuje,“ pridáva vlastnú skúsenosť Oszkár Világi.

Minister Sulík vyzýva všetkých ďalších staviteľov, ktorí majú problémy či už so Slávikom, jeho združením alebo inými osobami, aby mu napísali e-mailovú adresu vtaci@mhsr.sk.

728*90

1 komentár

  1. Už aj teba by mohla konečne dobehnúť karma!!! Za tie raňajky u Koč_nera by si sa mal zodpovedať pred súdom. Bola to jasná korupcia, iba slepý to nevidí a hlupák tomu nerozumie. Ako povedal ten zabijak deduškov na priechode, Lip_šic všetky útržky pekne do seba zapadajú a to by malo stačiť na to aby si bol usvedčený s kupovania hlasov poslancov pri voľba GP!!! Dokazujú to najmenej dve samostatné videá, ktoré sa dajú vidieť na nete!!! Koč_ner a Su_lík pri raňajkách u Koč_nera!!! Koč_ner a Trn_ka pri rozhovore u Trn_ku v kancelárii. Tak, že tak!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 5. augusta 2021 - 00:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -