piatok, 5 marca, 2021
2.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Lagardová: Pandémia vážne ohrozuje ekonomiku eurozóny, ECB bude naďalej nakupovať dlhopisy

Lagardová: Pandémia vážne ohrozuje ekonomiku eurozóny, ECB bude naďalej nakupovať dlhopisy

Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami nezmenila svoje výrazne akomodatívne nastavenie menovej politiky. Varovala však, že rýchle šírenie nového koronavírusu predstavuje riziko ohrozujúce zotavovanie ekonomiky eurozóny, a potvrdila, že bude držať úrokové sadzby nízko, aby pomohla ekonomike prekonať koronakrízu.
     

Rada guvernérov ECB vo štvrtok nezmenila úrokové sadzby ani nastavenie mimoriadnych nástrojov, vrátane pandemického programu nákupu aktív (PEPP), na podporu ekonomiky. Šéfka ECB Christine Lagardová na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov varovala, že pandémia nového koronavírusu naďalej predstavuje “vážne riziko” pre ekonomiku eurozóny.
     

 “Opätovný prudký nárast infekcií novým koronavírusom a reštriktívne a predĺžené protipandemické opatrenia zavedené v mnohých krajinách eurozóny narušujú ekonomickú aktivitu,” povedala Lagardová. Začiatok očkovania v eurozóne je podľa nej dôležitým míľnikom pri riešení pokračujúcej koronakrízy. “Táto pandémia však naďalej predstavuje vážne riziko ohrozujúce verejné zdravie a eurozónu a globálne ekonomiky.”
      

Podľa Lagardovej sú v tejto situácii nevyhnutné rozsiahle monetárne stimuly. Šéfka ECB priznala, že vyhliadky vývoja ekonomiky eurozóny v najbližších mesiacoch sú veľmi neisté.
     

 Lagardová takisto uviedla, že posilňovanie eura tlmí inflačné tlaky a že ECB bude naďalej monitorovať vývoj jeho kurzu. Potvrdila, že ECB bude pokračovať v nákupe dlhopisov, kým nebude presvedčená, že ekonomika eurozóny už prekonala koronakrízu. Šéfka ECB tiež počíta s tým, že po pandémii sa oživí dopyt podporený expanzívnymi fiškálnymi a menovými politikami, čo v strednodobom horizonte zvýši inflačné tlaky.
     

 ECB aj napriek zhoršeniu pandemickej situácie zatiaľ nezmenila prognózu vývoja ekonomiky eurozóny. V decembri počítala v tomto roku s nárastom hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,9 % a v budúcom roku o 2,1 %.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 319,582 +2,423 Dnes Úmrtí 7,665 +105 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 56,617 Last updated: 5. marca 2021 - 17:43 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky