Opätovné pristúpenie USA ku klimatickej dohode privítal Macron či Guterres

0
francúzsky prezident Emmanuel Macron (Foto: facebook E. Macron)

Opätovné pristúpenie USA k parížskej klimatickej dohode z roku 2015 privítal francúzsky prezident Emmanuel Macron aj generálny tajomník OSN António Guterres. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

“Vitajte naspäť,” zareagoval Macron na nariadenie o návrate USA ku klimatickej dohode, ktoré podpísal krátko po svojom stredajšom nástupe do úradu nový americký prezident Joe Biden. “Sme v tom spolu. Budeme silnejší pri zvládaní výziev našej doby. Silnejší vo vytváraní našej budúcnosti. Silenejší pri ochrane našej planéty,” dodal.

Pochvalne sa na adresu USA i Bidena vyjadril aj generálny tajomník OSN António Guterres. Uviedol, že rozhodnutie o opätovnom pripojení je veľkým krokom pre USA, krajinu patriacu k najväčším producentom emisií oxidu uhličitého (CO2) na svete, uvádza AFP.

“Tešíme sa na vedúce postavenie Spojených štátov pri urýchľovaní celosvetového úsilia o nulové emisie,” dodal Guterres. Bidena tiež vyzval na stanovenie “ambicióznych” klimatických cieľov splniteľných do roku 2030 a posilnenie financovania klimatických opatrení.

John Kerry, ktorý bol ministrom zahraničných vecí USA vo vláde Baracka Obamu, v čase keď bol Biden viceprezidentom, taktiež ocenil návrat ku klimatickej dohode. Práve Kerry v roku 2016 Parížsku dohodu v mene USA podpísal. V reakcii na opätovný návrat k nej teraz uviedol, že takýto krok je požehnaním pre “dôveryhodnosť a angažovanosť” USA, pričom v rámci jej vodcovstva v boji proti klimatickým zmenám nastavuje spodnú a nie hornú hranicu.

- Reklama -