Žilina: NAKA zadržala ďalšie sudkyne kvôli úplatkom

0
Eva Kyselová, archív. (Foto: TV Markíza)

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu zadržala na pracovisku Krajského súdu (KS) v Žiline sudkyňu Evu Kyselovú, bývalú predsedníčku súdu a v mieste bydliska emeritnú sudkyňu toho istého súdu Máriu Urbanovú. Obvinené sú z korupcie. Polícia SR o tom informovala na sociálnej sieti.

“Obe sú stíhané za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva a zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa závažnejším spôsob konania a to porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej zo zamestnania, postavenia alebo funkcie alebo uloženej podľa zákona.Obvinené mali od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na Krajskom súde v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb,” uvádza polícia.

Momentálne so zadržanými obvinenými prebiehajú potrebné procesné úkony.

“Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) odstúpil informáciu na príslušnú zložku polície, ktorá sa vecou bude ďalej zaoberať,” uviedla pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Evu Kyselovú a bývalého krajského sudcu Pavla Polku, žilinského okresného sudcu Daniela Béreša, Luboša Mahdoňa a Juraja Filipoviča zadržali príslušníci NAKA 14. septembra 2020 v rámci akcie Plevel, ktorá súvisela s korupčnou trestnou činnosťou. Eva Kyselová bola po zasadnutí pléna Ústavného súdu SR prepustená bez obvinenia na slobodu. Exsudca Pavol Polka a ďalší obvinený Juraj Filipovič sú stíhaní väzobne. Rozhodol o tom 11. novembra Najvyšší súd (NS) SR. V rámci septembrovej akcie polícia zadržala 11 osôb.

- Reklama -