nedeľa, 7 marca, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Asociácia na ochranu práv pacientov požaduje od Mikasa výnimky z očkovania pre...

Asociácia na ochranu práv pacientov požaduje od Mikasa výnimky z očkovania pre rizikové skupiny

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) požiadala hlavného hygienika SR Jána Mikasa o udelenie výnimiek na celoplošné testovanie pre rizikových pacientov. Ako informovala prezidentka asociácie Mária Lévyová, takíto pacienti si uvedomujú, čo by pre nich prípadné ochorenie COVID-19 znamenalo. Snažia sa preto poctivo dodržiavať zásady a izolujú sa od svojho okolia.
      

“Chceli sme tým predísť situácii, akú sme tu mali v novembri pred prvým celoplošným testovaním, keď sa na rizikových pacientov zabudlo,” povedala šéfka asociácie. Keďže testovanie sa už aktuálne realizuje a termíny v online objednávacom systéme sa rýchlo míňajú Lévyová verí, že Úrad verejného zdravotníctva SR zverejní zoznam výnimiek čo najskôr.
     

Má ísť o pacientov s onkologickými ochoreniami, imunodeficientných, pacientov s ochoreniami pľúc, poruchami látkovej výmeny, pacientov po poúrazových stavoch, po biologickej liečbe, so psychiatrickými diagnózami, ale aj o tehotné ženy.
      

Podľa Lévyovej sa táto skupina pacientov od začiatku pandémie nového koronavírusu snaží do maximálnej možnej miery vyhýbať miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí. Ich účasť na skríningovom testovaní by preto podľa jej slov bola presným opakom toho, o čo sa usilujú pre vlastnú ochranu už takmer rok.
      

V prípade neudelenia výnimiek rizikovým pacientom by podľa šéfky AOPP mohlo dôjsť k psychickému diskomfortu pacientov a destabilizácii ich zdravotného stavu, a to najmä v dôsledku obmedzenia pohybu v prírode a pri zabezpečovaní si každodenných potrieb.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 322,104 Úmrtí 7,739 Uzdravení 255,300 Infikovaných 59,065 Last updated: 7. marca 2021 - 05:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky