NS SR sa bude zaoberať sťažnosťou podnikateľa Bödöra

0
akcia Dobytkár (Autor: Polícia SR)

Najvyšší súd (NS) SR sa bude v najbližšom období zaoberať sťažnosťou nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a podnikateľa Petra Kubu, ktorým Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku nedávno predĺžil väzbu do apríla tohto roku.

 “Trestná vec bola NS SR doručená a napadla do senátu 1T,” informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Podľa rozvrhu práce sú členmi senátu 1T sudcovia Martin Bargel a Patrik Príbelský. Tretie miesto člena senátu je neobsadené. Podľa rozvrhu práce NS SR by ho v takomto prípade mal doplniť jeden zo sudcov senátu 2T.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) z konca decembra 2020 na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní 12. januára rozhodol, že predĺžil lehotu väzby u oboch obvinených do 1. apríla 2021. Sudca väzbu obvinených dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil. O väzobnom stíhaní Norberta Bödöra rozhodol senát NS SR pôvodne 9. júla a jeden deň nato zobral právoplatne do väzby aj Petra Kubu. Zadržali ich v rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Dobytkár 3. júla.

NS SR sa v júli zaoberal sťažnosťou, ktorú podal prokurátor ÚŠP voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, Michala Trubana, ktorý pôvodne Norberta Bödöra do väzby nezobral. Na druhej strane však sudca vyhovel návrhu prokurátora v prípade spoluobvineného Petra Kubu a do väzby ho zobral. Obvinení v rámci akcie a väzobne stíhaní sú aj finančník Martin Kvietik a bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch.

Táto dvojica je stíhaná pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom. Polícia ich zadržala 22. apríla v rámci akcie Dobytkár. Počas nej NAKA obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí.

- Reklama -