Hattas: Nitre pomohla solidarita, ľudia vidia, ako zomierajú blízki

0
primátor mesta Nitra Marek Hattas (Foto: TASR)

Plošné testovanie? Nie je to zlé rozhodnutie, ale osobne by som zaň nehlasoval, hovorí o ohlásenom sprísnení lockdownu primátor Nitry Marek Hattas, ktorý má po víkende za sebou druhé z troch kôl testovania v meste pod Zoborom. Prečo? A ako pomohlo testovanie v samotnej Nitre? Pomohla solidarita, pretože ľudia vidia, ako im zomierajú blízki z okolia, myslí si.

Máte za sebou druhé z troch kôl testovania v Nitre, ako ste spokojný ako primátor mesta s uplynulým víkendom, ktorý zaznamenal úbytok z počtu pozitívne testovaných oproti minulému týždňu?

Tak ako prvé kolo, aj toto druhé z môjho pohľadu prebehlo hladko. Celkovo to hodnotím veľmi pozitívne. Čo sa týka účasti, stihli sme v druhom kole otestovať takmer 41-tisíc obyvateľov, keď do toho započítam aj pracovníkov priemyselných parkov na našom území. Číslo je oproti prvému kolu menšie o 2,5-tisíc, nepovažujem to ale za niečo negatívne, pretože treba vziať do úvahy, že minulý týždeň sme poslali tisíc ľudí do karantény. Teší ma nižšie číslo pozitivity, ktoré kleslo o polovicu, momentálne je na úrovni 1,03 percenta.

Dá sa teda objektívne povedať, že sa situácia zlepšuje?

Áno, zlepšuje.

Pýtam sa preto, lebo susedný zlatomoravecký okres je na tom zle tak ako ste boli ešte nedávno vy. Nebojíte sa, že sa to opäť presunie do Nitry?

Čo sa týka čísel, tie kopírujú testovanie, ktoré bolo na Orave. Ukazuje sa, že tento model je funkčný a v takto kritických okresoch použiteľný. Vrásky na čele mi však robia Zlaté Moravce, kde sa netestuje a pozitivita narástla enormne. Na druhej strane to rieši uznesenie vlády o celoplošnom testovaní na Slovensku, ktoré by sa malo konať budúci víkend.

Ako to dopadlo s výzvami starostov okolitých miest, aby sa pridávali k testovaniu? A ako reagovali zdravotníci z ich nemocníc, ktorých prosil o pomoc riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice?

Vedel som, že keď chceme riešiť problém v našom okrese, ktorý bol najviac viditeľný v nemocnici v Nitre, že nemôžeme testovať len v Nitre. Starostov som na to upozorňoval, pýtal som sa, ako sú pripravení a vtedy sa dali dohromady, zvolili si styčných dôstojníkov, ktorí komunikovali ich potreby. Snažili sme sa im byť maximálne nápomocní. Vznikla veľmi dobrá spolupráca, koordinácia. Všetci si uvedomili, že situácia je kritická a že musíme spolupracovať a všetci potiahnuť za jednu stranu lana.

Keď bola situácia najhoršia, Nitrania vás milo prekvapili svojou disciplínou a dodržiavaním lockdownu. Sú ľudia stále opatrní?

Je vidieť, že ľudia vnímajú, prečo máme taký tvrdý lockdown, že musia mať do zamestnania negatívny test. Uvedomujú si to. Je to úplne iné, keď vám umrie blízky, sused, zrazu si uvedomíte, že to nie je chrípôčka, ale že je to vírus, ktorý zabíja vašich blízkych. Zrazu sa k tomu staviate úplne inak. Toto povedomie tu je a vďaka nemu máme spolupatričnosť a potom sa oveľa aj ľahšie nájde zdravotnícky personál, prihlásia sa administrátori či dobrovoľníci.

Už viete, prečo sa na prelome roka tá situácia v Nitre dramaticky zhoršila? Viete interpretovať príčiny?

Stále v tom nemáme jasno, prečo Nitra vyhorela v rámci pozitivity. Môžeme sa len domnievať, či to nebolo napríklad tým, že tu máme britskú mutáciu vírusu, ktorá sa šíri oveľa rýchlejšie. Stále sme ale len v rovine špekulácií.

Sám nie ste zástancom celoplošného testovania. Dokonca v nedeľu na vláde tento zámer nepodporila vaša predsedníčka Veronika Remišová. Podľa vás by sa malo ísť podľa oblastí, ktoré sú urgentné. V prípade vášho mesta sa plošné testovanie bude kryť s treťou vlnou nitrianskeho testovania. Čo si myslíte, aj vzhľadom na skúsenosť Nitry, o rozhodnutí pokračovať v celoplošnom testovaní?

Povedal by som to tak, že to rozhodnutie nie je zlé. Ale za seba by som tak nehlasoval. Presne vieme, koľko pozitívnych testov sa robí v konkrétnych odberových miestach na antigény, koľko na PCR testy, koľko máme hospitalizovaných v nemocniciach. Myslím si, že ten skríning si vieme urobiť aj bez toho, aby sme museli pretestovať celé Slovensko. Stále považujem za efektívnejšie, keby sa testovalo len v tých okresoch, kde je to nutné, ktoré sú krízové. Neviem si predstaviť, ako by som ako primátor napríklad Brezna, kde je nízka pozitivita, ako by som to organizoval, keď chuť kooperovať je oveľa nižšia. Úspech bude závisieť od primátorov a starostov. Nezávidím im, lebo budú musieť aj presviedčať, že je to správne. A vy sám máte pochybnosť.

Ako sa pozeráte na fakt, že vaši mestskí poslanci žiadali prednostné testovanie, respektíve sa o ňom informovali?

Viacero ľudí z môjho okolia sa pýtalo a myslím si, že úplne legitímne, či budeme testovať našich zamestnancov a poslancov. Moja odpoveď bola jasná – je to z logistického hľadiska nezmysel, nakoľko pod mesto spadajú tisíce zamestnancov nielen priamo z úradu, ale aj z firiem, ktoré ponúkajú služby pre verejnosť, napríklad mestská doprava. Každé odberné miesto sa snažíte otvoriť pre verejnosť. Ďalšia vec je etická dilema, ktorá je s tým spojená. Preto som dal jasné stanovisko, aby v tom mal každý jasno. Prednostne sa testovali len ľudia, ktorí boli nasadení v teréne – na odberových miestach, alebo boli v priamom kontakte s občanmi a pri nich bola potreba skoršieho testovania logická.

Pri testovaní ste použili aplikáciu, cez ktorú si občania mohli rezervovať čas a tým hlavne v tomto zimnom počasí sa skrátila čakacia doba na výsledky i otestovanie. Išlo o prínos pre úspech akcie?

Jednoznačne áno. Otvorili sme viac odberových miest, keďže sme vedeli, že bude chladné počasie. K tomu sme nasadili aplikáciu, ktorá sa osvedčila v pilotnom móde už pred týždňom pri prvom kole. Aplikácia zabezpečuje aj vysokú bezpečnosť dát a priamo v teréne viedla k zjednodušeniu a skráteniu celého procesu. Keď si zoberieme do úvahy fakt, že pri jednom človeku sa ušetrili pri zapisovaní dve-tri minúty, tak si viete vypočítať, koľko hodín sa ušetrilo pri 41-tisíc testovaných ľudí. Urýchlilo to administráciu a elektronický certifikát je uznaný, občan nemusí čakať na papierový a tam ušetrí ďalších 15 minút. Ja som bol vybavený za tri minúty.

Je už situácia lepšia aj v nitrianskej nemocnici?

Našťastie áno. Pomohla nám reprofilizácia nemocníc v Bratislave, Trnave, Galante, Nových Zámkoch, uľahčilo to celú situáciu a tá je stabilizovaná.

- Reklama -