Remišová nepodporila plošné testovanie: Nie je to liek. Je potrebné v ohniskách

0
podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) Foto: TASR

Koaličná strana Za ľudí má iný názor na plošné testovanie. Nie je to politický spor, ide o rozdielne názory na najlepšie riešenie, uviedla predsedníčka strany a ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) na sociálnej sieti.

Strana je zároveň rada, že sa presadilo, aby starší ľudia a deti mali výnimku z testovania, ak chcú ísť na prechádzku. “V strane Za ľudí po diskusii s odborníkmi a lekármi zastávame názor, že testovanie je potrebné a účinné, no v najpostihnutejších regiónoch Slovenska, ktorých dnes nie je málo,” poznamenala Remišová.

“Epidemiológovia pravidelne hodnotia úroveň šírenia vírusu v jednotlivých regiónoch, v najnovšej správe bolo 23 kritických okresov z pohľadu počtu prípadov na PCR testoch. Keď k tomu pripočítame problémové okresy z pohľadu počtu prípadov na antigénových testoch, ide o približne 30 – 40 okresov, v ktorých má antigénové testovanie najväčší význam Testovanie je jeden z nástrojov, ako znížiť šírenie vírusu, nie je to liek. Takisto podporujeme pravidelné testovanie vo firmách s nastavením jasného systému a podpory štátu, ktoré bolo dnes schválené. Pomôže to. Dobrým krokom je tiež zvýšenie kapacity na pravidelné antigénové testovanie v každom regióne, na ktorom pracuje ministerstvo zdravotníctva a samosprávy. Vírus sa šíri nepredvídateľne a kapacity na pravidelné testovanie sú preto dôležité všade. Situácia v celej Európe je ťažká a najdôležitejšie je dodržiavanie opatrení, ktoré je v rukách každého jedného z nás,” uviedla Veronika Remišová.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) uviedol, že nevie, prečo Remišová uznesenie nepodporila, myslí si, že zmenila názor, no nevie prečo. Naznačil, že to môže byť preto, lebo “si prečítala komentáre v diskusiách”.

Remišová nepodporila uznesenie vlády. Schválili ho všetci členovia kabinetu okrem nej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v nedeľu informoval, že celoslovenský skríning sa bude realizovať od 18. januára a skončí sa 26. januára. S jednorazovým celoslovenským testovaním bude spojený aj zákaz vychádzania. Skríning by mal byť základom pre ďalšie cielené testovanie v jednotlivých okresoch.

- Reklama -