Taliansko si chce požičať ďalších 32 miliárd eur na pomoc firmám

0
Matteo Renzi (Autor: TASR)

Talianska vláda sa pokúsi požičať si ďalších 32 miliárd eur na pomoc firmám, ktoré poškodili obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré kabinet vydal v noci z piatka (15. 1.) na sobotu po skončení zasadnutia.

Vláda v ňom uvádza, že tieto peniaze použije na ďalšiu pomoc firmám a občanom, ktorých „najviac zasiahli dôsledky pandémie ochorenia COVID-19“.

Parlament musí túto novú pomoc schváliť, ale napriek politickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie vlády, sa to považuje za formalitu.

Bývalý premiér Matteo Renzi, ktorého strana Italia Viva tento týždeň vystúpila z vládnej koalície, uviedol, že podporí akýkoľvek návrh na pomoc firmám a ľuďom.

Taliansko bolo prvou krajinou v Európe, v ktorej vlani začiatkom roka vypukla pandémia. Ochoreniu už podľahlo takmer 81.000 ľudí a uvrhlo ekonomiku do recesie.

Talianska centrálna banka v piatok vo štvrťročnej správe skonštatovala, že ekonomika sa nevráti na úroveň pred pandémiou pred rokom 2023.

Podľa odhadov banky by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) Talianska tento rok zvýšiť o 3,5 % po poklese o 9,2 % v roku 2020 a v roku 2023 očakáva jeho rast o 2,3 %.

Stav verejných financií Talianska, ktorý bol už pred pandémiou zlý, sa dramaticky zhoršil.

Oficiálne údaje zo začiatku januára naznačujú, že v 3. štvrťroku 2020 sa rozpočtový deficit vyšplhal na 9,4 % HDP, čo bol strmý nárast z 2,2 % HDP v rovnakom období 2019.

Taliansko však patrí medzi hlavných príjemcov pomoci z obrovského fondu obnovy Európskej únie a očakáva pôžičky a granty v hodnote približne 220 miliárd eur.

- Reklama -