Kto je Armin Laschet, líder CDU? Stojí na čele Severného Porýnia- Vestfálska, najpočetnejšej spolkovej krajiny Nemecka

0

Kresťanskodemokratická únia (CDU) si v sobotu na virtuálnom zjazde zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

Armin Laschet sa narodil 18. februára 1961 v Aachene ako najstaršie zo štyroch detí. Po absolvovaní gymnázia v rodnom meste začal v roku 1981 študovať právo a politické vedy, najskôr v Mníchove a neskôr v Bonne. Štúdiá ukončil v roku 1987, ale vzápätí si rozšíril vzdelanie aj o žurnalistiku.Už počas vysokoškolských štúdií začal v roku 1987 pôsobiť v jednom z mníchovských súkromných rádií. Po roku prešiel ako slobodný novinár do bavorského rozhlasu a televízie. Zároveň pracoval ako vedecký poradca vtedajšej predsedníčky Bundestagu (Spolkového snemu) Rity Süssmuthovej.

Politickú kariéru začal Armin Laschet už ako 18-ročný, keď v roku 1979 vstúpil do CDU. V Bundestagu zasadol prvýkrát po parlamentných voľbách, ktoré sa konali v roku 1994. O päť rokov neskôr, v roku 1999, bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu (EP), členom ktorého bol do roku 2005. Venoval sa najmä zahraničnej a bezpečnostnej politike, ale aj rozpočtovej politike.

Krajinským ministrom v Severnom Porýní-Vestfálsku sa stal 24. júna 2005. Viedol ministerstvo detí, rodiny a integrácie. Armin Laschet bol prvým krajinským ministrom pre integráciu v Nemecku. Od 27. júna 2017 stojí na čele Severného Porýnia-Vestfálska, čo do počtu obyvateľov najväčšej spolkovej krajiny. Vedie čierno-žltú krajinskú vládu zloženú z kresťanských demokratov a liberálov z FDP.

Armin Laschet je zástancom kontinuity politiky kancelárky Angely Merkelovej, ktorá sa v septembrových parlamentných voľbách už nebude, po 16 rokoch v úrade, uchádzať o tento post.

Keď bude 22. januára oficiálne potvrdený za nového predsedu CDU, môže sa uchádzať o kandidatúru na post spolkového kancelára. Angela Merkelová už vyhlásila, že Laschet “má na to”, aby bol kancelárom.

- Reklama -