Baránek: Padáme do sociálnej priepasti. Matovičovu posadnutosť testami by mal riešiť psychiater

5
Politický analytik Ján Baránek (Autor: Facebook)

Je pred nami politicky búrlivý rok, myslí si politický analytik Ján Baránek. Upozorňuje, že “padáme doslova do sociálnej priepasti” a nemôžeme vyhadzovať peniaze len na testy, ale treba aj zachraňovať ľudí. “Pokiaľ parlament nepovie „dosť!“, budú to musieť urobiť občania. Ale mám obavu, že to bude brachiálne riešenie,” myslí si Baránek.

Aký rok nás, čo sa politiky týka, podľa vás čaká? Začal dosť dramaticky: sprísnenými opatreniami kvôli pandémii a eskalujúcim konfliktom medzi premiérom a vicepremiérom za SaS Sulíkom.

Určite to bude veľmi búrlivý rok. Búrlivo už začal a predpokladám, že nejakým spôsobom sa bude musieť doriešiť to chaotické vládnutie koalície. Každému je jasné, že takto, ako to ide, to nemôže dlho fungovať. Hlavne treba ukončiť ten silný konflikt medzi SaS a Igorom Matovičom, ale už aj konflikt medzi Matovičom a veľmi veľkou časťou vedeckej obce na Slovensku.

Pripomeňme, že premiér kritizoval vedcov, lebo sa viacerí na základe štúdií dát vyjadrili, že celoplošné testovanie aktuálne Slovensku nepomôže, užitočný v tejto situácii je podľa vedcov lockdown a očkovanie, na čo Igor Matovič vyhlásil, že nechutne tancujú na hroboch ľudí a dokonca povedal, že to preňho nie sú odborníci ale hlupáci, a nech teda vyrobia vakcíny, že keď ich vedia vyrobiť vo svete, majú to vedieť aj oni… Neskôr sa premiér ospravedlnil, ale názor na riešenie pandémie nijako neupravil.

Skrátka, takto to nemôže byť, lebo covid-19 tu bude a toto čo hovorím, vlastne paralyzuje účinné opatrenia a tým pádom sa tie opatrenia prijímajú ad hoc, sú chaotické, neexistuje tam konsenzus, hľadajú sa zbytočne vinníci, ktorí neexistujú a premiér neustále tlačí aj svojich koaličných partnerov, ale aj vedcov do riešení, ktoré sú jednoducho zlé. Obeťou takejto situácie je štát. Zodpovední politici a, nemyslím teraz Matoviča, ale ostatných zodpovedných politikov, tak tí teraz musia riešiť nielen premiéra, ale budú musieť zachraňovať štát, čo je určite vyššia priorita ako to, či Matovič zotrvá vo funkcii premiéra alebo nie. Preto hovorím, že tento rok bude veľmi dramatický. Predpokladám totiž na politickej scéne veľké pohyby a veľké pnutie, ale verím, že na konci dňa to bude pozitívne riešenie.

Koho máte na mysli pod pojmom “zodpovední politici”?

Jeho koaličných partnerov a politikov v parlamente. Tí sa predsa musia postaviť a povedať, že takto to už ďalej nejde a vládu treba rekonštruovať.

A toto očakávate, že sa reálne stane?

Myslím, že nielen ja, ale všetci voliči to očakávajú.

To ale nevyzerá, že by sme mohli očakávať nejako skoro, skôr mi to príde na dlhšiu dobu…

Prečo? To nemusí trvať dlho, závisí to len od parlamentu. Keby to bolo na dlhšiu dobu, je to na “triko poslancov”. Ak má tento štát fungovať normálne, tak na to parlament pristúpi.

Tým by sa vyriešil aj konflikt medzi Matovičom a Sulíkom.
Určite áno.

V každom prípade je Igor Matovič líder najsilnejšieho politického hnutia, jeho poslanci neboli mnohí neboli nijako pripravovaní na pôsobenie v politike a dodnes možno až väčšinovo netušia ako sa v Národnej rade ocitli, sú však zvyknutí títo “obyčajní ľudia” robiť politické rozhodnutia v duchu pokynov svojho lídra Matoviča. Asi by sa teda zmenila aj situácia v parlamente ak by došlo k vašej prognóze rekonštrukcie vlády?

Hej.

Uvidíme teda, čo prinesie čas… Čo dnes vieme je, že ak vy hovoríte o rekonštrukcii vlády, opozícia skloňuje spojenie “predčasné voľby” a robí kroky smerujúce k nim. Myslíte, že by potenciálne mohlo dôjsť tento rok aj k nim?

To čo som hovoril bolo o rekonštrukcii vlády, myslím, že táto koalícia môže pokračovať ďalej, len s inými persónami v exekutíve. Čo sa týka volieb, vychádzali by z predpokladu, že by bolo úspešné referendum, ale to je predčasné zatiaľ.

Je otázne, ako by voľby zmenili zloženie vlády a parlamentu a či vôbec… Na odhady máme k dispozícii prieskumy verejnej mienky. Podľa prieskumov viacerých agentúr by ľudia vo voľbách favorizovali Hlas-SD, Pellegriniho strana vedie každý prieskum s otázkou koho by ste teraz volili? Myslíte, že prieskumy odrážajú aktuálny stav alebo je to skutočne politický trend?

Hlas-SD je najúspešnejšou stranou aktuálne, ale nevieme, čo nám prinesie budúcnosť, zatiaľ je najsilnejšou stranou.

Čo sa týka opozície, zdá sa, že sa zaktivizoval bývalý premiér Fico a Smer-SD. Čo sa týka ich preferencií, myslíte, že by tam mohlo dôjsť k nejakému navýšeniu?

K miernemu nárastu môže podľa mňa prísť. Čím sa Matovič horšie správa, tým viac sa relativizuje minulosť vládnutia so Smerom. Tam hrozí taký efekt, že ľudia si môžu povedať, že Matovič síce zatvára podozrivých z korupcie, ale vytvára taký chaos, že je lepšia akákoľvek iná vláda, ktorá to riadenie pandémie zvládne bez chaosu.

Čo sa týka Roberta Fica, momentálne je v spore s novinárkou denníka N. Novinári ovplyvňujú spoločnosť. Je to zvláštna situácia – novinárka tvrdí, že ju sledujú, na druhej strane je pravda, že novinári nerobia profilové rozhovory s ľuďmi, s ktorými majú priateľský vzťah ako ona so sudkyňou Záleskou. Ide o etiku a dôveryhodnosť. Kvôli tejto transparentnosti pred čitateľmi dlhodobo napríklad denník Sme pod texty s Haščákom poctivo uvádza, že podiel Penty vo vydavateľstve nemá vplyv na obsah a tak ďalej… Váš pohľad?

Je neprípustné, aby novinárka bola sledovaná. Ale rovnako nepôsobí dobre, aby novinár chodil so sudcom, ktorého interviewuje, aby mali bližší vzťah. Tu treba povedať aj jednu zásadnú vec: priestor na Slovensku je taký malý, že sa tu v konečnom dôsledku každý s každým pozná. Ale v rámci dôveryhodnosti a objektivity by sa takéto niečo v žiadnom prípade nemalo diať. Ale toto je najmä problém sudcu, ktorý by si mal na akéto niečo dávať pozor, najmä v tejto dobe. Je to vážny prešľap najmä sudkyne.

Veľmi dôležité pre tento rok bude zrejme aj to, ako sa vláda vysporiada s dotáciami pre podnikateľov a ľudí. Pandémia trvá oveľa dlhšie ako sa čakalo, ekonomicky zasahuje tým pádom oveľa viac ľudí, ktorí strácajú prácu, úspory sa míňajú, sitom pre pomoc prepadáva príliš veľa jednotlivcov aj firiem…

Určite áno. Tisíce ľudí sú už bez práce, skrachovali tisíce SZČO a to je jeden z dôvodov, prečo podľa mňa vláda musí byť zrekonštruovaná. Padáme doslova do sociálnej priepasti a zodpovední politici to musia vidieť. Nemôžeme vyhadzovať peniaze len na testy a takéto nezmysly, my musíme aj zachraňovať tých ľudí. To sa, žiaľ, nedeje. Je úplne zverské, aby štát zakázal malým gastropodnikateľom, malým firmám podnikať, ale oni musia platiť odvody. To už sú priam mafiánske spôsoby. Dokonca ani mafiáni to tak nerobili, lebo mafiáni brali výpalné len od tých, o ktorých vedeli, že zarábajú. Toto je zločin, čo sa pácha na ľuďoch a niekto bude musieť byť braný na zodpovednosť za sociálnu genocídu obyvateľov tohto štátu. Štát bezprecedentne zlyháva a dobrovoľne sa vzdáva svojej hlavnej úlohy – chrániť svojich občanov. Naopak, šikanuje ich a ako som spomenul vyššie, doslova vypaľuje. Toto musí okamžite skončiť a tu je historická zodpovednosť parlamentu a najmä koaličných poslancov. Tí doteraz zlyhávali a ostávajú za nimi ožobračené rodiny a tragické ľudské osudy. Pokiaľ parlament nepovie „dosť!“, budú to musieť urobiť občania. Ale mám obavu, že to bude brachiálne riešenie.    

Vláde sa vyčíta, že im chýbajú odborníci, zákony sa prijímajú na poslednú chvíľu a právo ako keby prestalo podľa odborníkov platiť.

Súhlasím, veď čo urobili s Ústavným súdom? Ústavný súd nemôže posudzovať ústavnosť zákonov! A dokonca spravili takú perfídnosť, že ani nemohol dať Fico námietku na Ústavný súd, či je tá novela v súlade s Ústavou, lebo to pozdržiavali, kým novela vyjde v zbierke zákonov, až sa prešvihol čas, kedy mohla ísť námietka voči nej na Ústavný súd. Toto sú také perfídnosti, ktoré by som nenazýval amaterizmom, ale zámerom. Pritom právnici im hovorili, že to tak skrátka nemôže byť.

Viete si predstaviť, že raz sa začnú riešiť veci, ktoré sa dostali na hranu ústavnosti?

To sa bude musieť raz riešiť. Momentálne máme stav, kedy parlament môže odhlasovať predĺženie volebného obdobia na 50 rokov a nič sa nestane. A my nebudeme mať voľby každé 4 roky, ale každých 50. Je to samozrejme prehnané, ale momentálna úprava im to dovoľuje.

Odborníci sa ozývajú s kritikou skutočne z mnohých strán. Vráťme sa k tomu celoplošnému testovaniu, je to stále otvorené, vláda má na štvrtom rokovaní v priebehu jediného týždňa rozhodnúť v sobotu, čo s ním. Premiér Matovič však odmieta napriek apelom vedcov aj podľa najaktuálnejšieho piatkového vystúpenia ustúpiť od tejto myšlienky. Úplne zbytočne mu vedci argumentovali, že je to nezmysel. Odmieta aj návrhy koaličných partnerov Remišovej a Sulíka, aby sa testovalo len v ohniskách, kde to má význam. “Môj názor je nemenný. Nie som ochotný urobiť takýto kompromis, naveky by som si to vyčítal,” povedal Matovič.

Už mi to, priznávam, lezie na nervy. Ja by som vláde navrhol hlasovať o tom, či je Zem plochá. Kto je tu odborník? Nejaký plagiátor, ktorý získal vzdelanie podvodom, alebo vedecké autority? To, aby človek, čo získal vzdelanie podvodom cvičil s vedeckými kapacitami, je prejavom takého hrubého primitivizmu a amaterizmu. Takáto vláda tu nemá čo robiť. Takáto vláda musí okamžite skončiť. Nadraďovať svoju osobnú posadnutosť nad vedecké poznatky a názory vedcov, to už je niečo, čo by mal riešiť psychiater a nie novinári. Keby sa to udialo hocikde inde v okolitých krajinách, ľudia by boli v uliciach.

- Reklama -

5 KOMENTÁRE

  1. Somár, ale toto je holá pravda a skutočnosť. Nikto zo Slovenských voličov nie je jasnovidec. alebo ty si výnimka? Tak mal si kričať na plnú hubu. NEVOĽTE HO je to blázon.

  2. Kopali ste do Meč_iara, kopali ste do Fi_ca a teraz tu máte výsledok!!! K moci ste poslali liberálnych fašistov a za ich vodcu ste si zvolili zlodeja a plagiátora Mat_oviča!!! tak teraz sa nedivte, keď ten vám tu stvára takéto psie kúsky!!! To ste nevedeli, že to takto dopadne? Tak to je mi vás ozaj všetkých veľmi ľúto.

Comments are closed.