Dánsko zaočkovalo proti koronavírusu už 2,2 percenta svojho obyvateľstva

0
Na snímke prázdna slávna pešia ulica Stroget v Kodani počas pandémie koronavírusu. (Foto: TASR/AP)

Dánsko zaočkovalo proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, už 2,2 percenta svojho obyvateľstva, teda viac ako ktorákoľvek iná krajina Európskej únie. V piatok o tom informovala agentúra AFP.

“Stanovisko vlády je, že vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť,” uviedla dánska sociálnodemokratická premiérka Mette Frederiksenová.

Iné krajiny vyčlenili polovicu svojich vakcín na druhé zaočkovanie ľudí, ktorí už dostali prvú dávku. Dánsko však všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikovalo.

Počet podaných dávok vakcíny na 100 obyvateľov je v Dánsku trikrát vyšší než priemer v rámci EÚ. Prvú dávku vakcíny dostalo doposiaľ 129.170 z 5,8 milióna obyvateľov.

Krajina pripisuje úspech vakcinačného programu svojmu zdravotníckemu systému – pozostávajúcemu zo sebestačných regiónov – a informačnej infraštruktúre.

“Náš systém umožňuje rýchlu distribúciu (vakcín) a máme veľmi dobrú informačnú infraštruktúru, ktorá nám umožňuje zaregistrovať každú zaočkovanú osobu,” uviedol pre AFP Jens Lundgren, profesor z Kodanskej univerzity špecializujúci na infekčné ochorenia.

Niektoré krajiny vrátane Dánska sa v snahe zaštepiť proti covidu čo najviac ľudí rozhodli v niektorých prípadoch predĺžiť časový interval medzi prvou a druhou dávkou vakcíny o najviac šesť týždňov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom januára tento krok schválila.

Podľa prieskumov verejnej mienky sa chce proti covidu zaočkovať 80 percent dospelých Dánov, píše AFP.

“Naším cieľom je byť schopný zaočkovať 100.000 Dánov denne, keď na to budeme mať dostatok vakcín,” napísala premiérka na sociálnej sieti Instagram

Vakcinačná kampaň v Dánsku odštartovala 27. decembra. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech, avšak od štvrtka už aj očkovacou látkou od spoločnosti Moderna.

- Reklama -