pondelok, 8 marca, 2021
1.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Taliansko: Prokuratúra prešetrí neskoré zavedenie lockdownu v Bergame

Taliansko: Prokuratúra prešetrí neskoré zavedenie lockdownu v Bergame

Prokuratúra v talianskej provincii Bergamo vo štvrtok oznámila, že vyšetrí, či úradom v tejto oblasti na severe Talianska netrvalo na začiatku pandémie nového koronavírusu príliš dlho, kým zaviedli tzv. lockdown, ktorý bol vôbec prvým na svete – mimo územia Číny. Informuje o tom agentúra DPA.

Polícia v súvislosti s vyšetrovaním epidemiologického plánu vlády už zaistila dokumenty z viacerých zdravotníckych inštitúcií. Mali by okrem iného obsahovať aj informácie o tom, prečo došlo v domovoch pre seniorov v Bergame k takému vysokému počtu úmrtí.

Na vrchole koronakrízy zomieralo v Bergame toľko ľudí, že s prepravou rakiev s ich telami musela pomáhať aj armáda svojimi vozidlami, pripomína DPA.

V centre vyšetrovania je podľa vyjadrenia prokuratúry podozrenie, že protipandemický plán v tom čase dostatočne nezhodnocoval situáciu. Prokuratúra uviedla, že experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tento plán skúmali, dospeli k názoru, že je kópiou pracovnej hypotézy vypracovanej v roku 2006.

Obdobné obvinenia sa pritom objavujú už dlhšie. Zástupcovia skupiny obetí ochorenia COVID-19 podali koncom minulého roka žalobu na úrady v celej krajine i viacerých regiónoch. Okrem iného obvinili z nedbanlivosti aj úrady v Bergame, uvádza DPA.

Taliansko dosiaľ zaznamenalo vyše 2,3 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 80.000 súvisiacich úmrtí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 +396 Dnes Úmrtí 7,921 +85 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 8. marca 2021 - 21:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky