nedeľa, 18 apríla, 2021
6.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Čo ochrana utajovaných skutočností? Minister Naď porušil pri radaroch zákon, tvrdí jeho...

Čo ochrana utajovaných skutočností? Minister Naď porušil pri radaroch zákon, tvrdí jeho predchodca Gajdoš

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) mohol podľa svojho predchodcu Petra Gajdoša (SNS) porušiť zákon o ochrane utajovaných skutočností, keď sa v stredu (13. 1.) pred kamerami prezentoval “s hŕbou utajovaných i neutajovaných materiálov” súvisiacich s obstarávaním 3D rádiolokátorov. Gajdoš poukázal tiež na to, že materiály neprerokovala Bezpečnostná rada SR. Argument, že 35 percent z ceny zostane v slovenskom obrannom priemysle, považuje za predčasný. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

“Aktuálny minister si zrejme neuvedomil, že pred kamerami porušil zákon č. 215 o ochrane utajovaných skutočností, podľa ktorého materiál tohto typu musí byť zviazaný a adekvátne zabezpečený. Korektné by bolo zo strany ministra spomenúť, že v ňom boli využité materiály spracované predchádzajúcim vedením rezortu a predložené ešte do bývalej vlády,” skonštatoval Gajdoš.

Exminister zároveň dodal, že je zaujímavé, že takýto dôležitý strategický materiál nebol prerokovaný v Bezpečnostnej rade SR.

Za neseriózne považuje exminister aj konštatovanie o ušetrení siedmich miliónov eur oproti predošlej ponuke Izraela bez toho, aby sa verejne porovnali súťažné podmienky a ponuky, ktoré minister prezentoval. “Ponuky jednotlivých štátov nedokáže ovplyvniť Ministerstvo obrany SR, pretože by sa porušil zákon,” poznamenal.

To, či zostane 35 percent ceny v slovenskom obrannom priemysle, podľa Gajdoša závisí nielen od budúcich rokovaní s Izraelom, ale hlavne od spôsobilostí našich štátnych podnikov obranného priemyslu. Doplnil, že spoluprácu pri obstarávaní radarov obsahovali aj pôvodné materiály. SNS dodala, že v procese modernizácie Ozbrojených síl SR jednoznačne presadzovala spoluprácu a podporu domáceho obranného priemyslu. Poukazuje pritom na dlhodobý plán modernizácie armády do roku 2030.

O obstaraní 17 kusov 3D rádiolokátorov bude SR rokovať s vládou Izraela. Návrh v stredu schválila vláda. Zmluvu má po rokovaniach a odsúhlasení finančnej časti ministerstvom financií uzavrieť minister obrany do 31. marca. Radary majú stáť 148,2 milióna eur. S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie rezortu. Súčasný minister sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 375,336 +750 Dnes Úmrtí 11,043 +73 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 108,993 Last updated: 18. apríla 2021 - 00:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -