streda, 27 októbra, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodArénaVia Iuris: Všetci kandidáti na špeciálneho prokurátora majú na funkciu predpoklady

Via Iuris: Všetci kandidáti na špeciálneho prokurátora majú na funkciu predpoklady

Všetci štyria kandidáti na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) majú predpoklady na to, aby túto funkciu vykonávali odborne aj morálne zodpovedne. Informovala o tom hovorkyňa mimovládnej organizácie Via Iuris Katarína Žitniaková.

Na pozíciu špeciálneho prokurátora kandidujú štyria uchádzači. Sú nimi advokát a exminister Daniel Lipšic a prokurátori ÚŠP Ján Šanta, Vasiľ Špirko a Peter Kysel.

“Poznanie procesov špeciálnej prokuratúry môže byť pre troch prokurátorov ÚŠP výhodou, ale či túto výhodu využijú, ukážu až nasledujúce týždne,” uviedla Žitniaková s tým, že dôležitejšie ako minulé pôsobenie uchádzačov je, či nový špeciálny prokurátor obstojí v stresujúcom prostredí a odolá všetkým vonkajším tlakom.

Kandidovanie Lipšica, ktorý je neprokurátor, umožnila zmena zákona. “Nejestvuje prekážka, prečo by sa aktívny advokát nemohol uchádzať o post sudcu či radového prokurátora pôsobiaceho napríklad aj na ÚŠP,” dodala. V prípade, že by došlo ku konfliktu záujmov, dozoru nad kauzou, v ktorej aktívne pôsobil ako advokát, môže podľa Via Iuris namietať svoju zaujatosť a vec prevezme iný prokurátor.

Podľa organizácie ale takáto možnosť neprichádza do úvahy v pozícii šéfa ÚŠP. “Špeciálny prokurátor by mal byť človek, ktorý môže objektívne a nezaujato kontrolovať výkon prokurátorského dozoru v každej veci, ktorej sa ÚŠP venuje,“ doplnila advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.

728*90

1 komentár

  1. Via luris , musia byť samí hlupáci!!! Tak právoplatne odsúdený Lip_šic je kvalitným kandidátom? Toto môžu tvrdiť iba bezcharakterné svine!!! Nemám čo viac k tomu dodať!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 465,027 +4,746 Dnes Úmrtí 12,957 +22 Dnes Uzdravení 416,951 Infikovaných 35,119 Last updated: 27. októbra 2021 - 14:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img