Obvinení z akcie Judáš zostávajú väzobne stíhaní

0
Boris Beňa, exnámestník SIS (Foto: TASR)

Šesticu mužov, ktorú zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra minulého roka, budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom vo štvrtok senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) na svojom neverejnom zasadnutí. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

 “Senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodol tak, že sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a obvinených  J. R. a D. Č. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 5. decembra 2020 zamietol ako nedôvodné. Súd rovnako pre nedôvodnosť zamietol aj sťažnosti obvinených L. V., B. B., P. G. a M. K. proti uzneseniu ŠTS zo 6. decembra. Predmetné uznesenie zrušil len vo vzťahu k obvinenému M. L.,” vysvetlila ďalej hovorkyňa.

Medzičasom zosnulý policajný exprezident Milan Lučanský a ďalší štyria ľudia zadržaní v rámci policajnej akcie Judáš boli pôvodne stíhaní väzobne, keď o tom 6. decembra rozhodla sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku Pamela Záleská. Sudkyňa vyhovela návrhu prokurátora ÚŠP Petra Kysela, zobrala do väzby všetkých piatich obvinených, o ktorých vtedy rozhodovala, z dôvodov kolúznej a pokračovacej väzby. Nebol akceptovaný dôvod útekovej väzby vo vzťahu k trom obvineným. Okrem policajného exprezidenta rozhodovala aj o väzbe námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu, ktorý je dočasne mimo služby, bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča, policajného vyšetrovateľa Mariána Kučerku a bývalého policajta Ladislava Vičana.

Piateho decembra sudkyňa rozhodla o väzbe pre dvoch ďalších obvinených – bývalého viceprezidenta Finančnej správy Daniela Čecha a bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností ministerstva vnútra Jozefa Reháka. U nich bola dôvodom väzobného stíhania obava z ovplyvňovania svedkov, takzvaná kolúzna väzba.

Počas akcie Judáš obvinili osem osôb. Návrh na vzatie do väzby bol vznesený siedmim z nich, keďže Norbert Bödör je už väzobne stíhaný v inej veci. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Voči Milanovi Lučanskému vydal prokurátor ÚŠP 31. decembra uznesenie, ktorým zastavil trestné stíhanie. Uznesenie ešte nie je právoplatné.
        

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu