štvrtok, 4 marca, 2021
12.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Obvinení z akcie Judáš zostávajú väzobne stíhaní

Obvinení z akcie Judáš zostávajú väzobne stíhaní

Šesticu mužov, ktorú zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra minulého roka, budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom vo štvrtok senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) na svojom neverejnom zasadnutí. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

 “Senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodol tak, že sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a obvinených  J. R. a D. Č. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 5. decembra 2020 zamietol ako nedôvodné. Súd rovnako pre nedôvodnosť zamietol aj sťažnosti obvinených L. V., B. B., P. G. a M. K. proti uzneseniu ŠTS zo 6. decembra. Predmetné uznesenie zrušil len vo vzťahu k obvinenému M. L.,” vysvetlila ďalej hovorkyňa.

Medzičasom zosnulý policajný exprezident Milan Lučanský a ďalší štyria ľudia zadržaní v rámci policajnej akcie Judáš boli pôvodne stíhaní väzobne, keď o tom 6. decembra rozhodla sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku Pamela Záleská. Sudkyňa vyhovela návrhu prokurátora ÚŠP Petra Kysela, zobrala do väzby všetkých piatich obvinených, o ktorých vtedy rozhodovala, z dôvodov kolúznej a pokračovacej väzby. Nebol akceptovaný dôvod útekovej väzby vo vzťahu k trom obvineným. Okrem policajného exprezidenta rozhodovala aj o väzbe námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu, ktorý je dočasne mimo služby, bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča, policajného vyšetrovateľa Mariána Kučerku a bývalého policajta Ladislava Vičana.

Piateho decembra sudkyňa rozhodla o väzbe pre dvoch ďalších obvinených – bývalého viceprezidenta Finančnej správy Daniela Čecha a bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností ministerstva vnútra Jozefa Reháka. U nich bola dôvodom väzobného stíhania obava z ovplyvňovania svedkov, takzvaná kolúzna väzba.

Počas akcie Judáš obvinili osem osôb. Návrh na vzatie do väzby bol vznesený siedmim z nich, keďže Norbert Bödör je už väzobne stíhaný v inej veci. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Voči Milanovi Lučanskému vydal prokurátor ÚŠP 31. decembra uznesenie, ktorým zastavil trestné stíhanie. Uznesenie ešte nie je právoplatné.
        

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 317,159 +2,800 Dnes Úmrtí 7,560 +71 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 54,299 Last updated: 4. marca 2021 - 17:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky