Haščáka prepustil Najvyšší súd na slobodu

1
Archívna fotografia. Jaroslav Haščák (Foto: TASR)

Obvineného spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka prepustil vo štvrtok Najvyšší súd SR z väzby na slobodu. Spolu s ním aj obvinenú Danu Arpášovú.

Senát súdu sa zaoberal sťažnosťou obvinených a dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná. Zrušil tak decembrové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

“Senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie ŠTS zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná,” vysvetlila hovorkyňa.

 “Vítame, že sa NS SR svojím rozhodnutím stotožnil s našou sťažnosťou voči väzbe. Od začiatku sme namietali, že väzobné stíhanie pána Haščáka je nezákonné a neopodstatnené. Viac to v tejto chvíli komentovať nebudeme, keďže nepoznáme odôvodnenie rozhodnutia NS SR,” povedal na margo rozhodnutia NS SR obhajca Martin Škubla.

Podľa rozvrhu práce NS SR senát 4T tvoria sudcovia Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková. Sťažnosť obvinených napadla do senátu NS SR 17. decembra. Následne obhajcovia Jaroslava Haščáka podali námietku zaujatosti voči členovi senátu. Väzobné stíhanie svojho klienta považovali naďalej za nezákonné a nedôvodné a zo strany orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) aj za účelové. Advokáti poukazovali tiež na to, že OČTK neurobili žiadne vyšetrovacie úkony.

Sudkyňa ŠTS Pamela Záleská pre prípravné konanie 4. decembra rozhodla, že finančník a ďalšia obvinená Dana Arpášová budú stíhaní väzobne. Vyhovela tak návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a vzala ich do väzby z dôvodu obavy z kolúzneho správania sa obvinených. Obvinení vypovedali, ale vinu nepriznali.

Spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Následne sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmietal a mieni sa brániť. Polícia vzniesla obvinenia, ktoré majú súvisieť s kauzou Gorila celkovo voči trom osobám.

Konkrétne: Haščáka obvinila NAKA z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Spolu s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Ľubomírom Arpášom a jeho manželkou Danou Arpášovou mali zobchodovať zvukové nahrávky z kauzy Gorila. Nahrávky mali zachytávať aj korupčné stretnutia spolumajiteľa Penty s politikmi a vysokými štátnymi úradníkmi.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli Penta, zasahovali ozbrojení policajti 1. decembra.

  • red, TASR-

- Reklama -

1 komentár

  1. pekné svinstvo najvagabunda pepustia a super policajta nechajú zavažťdiť fuj hnus človaku sa chce s toho blvať nechutné divadlo vana vrane oko nevykole

Comments are closed.