Irán požiadal Interpol o vydanie medzinárodného zatykača na Donalda Trumpa

3
Americký exprezident Donald Trump (Foto: TASR/AP)

Irán požiadal policajnú organizáciu Interpol o vydanie medzinárodného zatykača na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa v spojitosti s vlaňajším zabitím vplyvného iránskeho veliteľa Kásema Solejmáního.

 “V tejto súvislosti sme na Interpole podali žiadosť o ‘červené upozornenie’ proti 48 osobám vrátane Trumpa, amerických veliteľov a predstaviteľov Pentagónu, ako aj amerických vojakov v danom regióne,” uviedol v utorok hovorca iránskeho rezortu spravodlivosti Golám Hosejn, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Irán v danej záležitosti “konštruktívne spolupracuje” aj so susedným Irakom, dodal hovorca vo vysielaní iránskej štátnej televízie.

Interpol (Medzinárodná kriminálna policajná organizácia – ICPO), založený v roku 1923, koordinuje policajné operácie svojich 194 členských štátov. Krajina môže pomocou “červeného upozornenia” požiadať ostatné krajiny o vypátranie a zadržanie osoby.

Americká armáda 3. januára 2020 na Trumpov pokyn zabila Solejmáního počas návštevy Iraku pri raketovom útoku vykonanom bezposádkovým dronom neďaleko bagdadského letiska.

O život vtedy prišiel aj jeho vplyvný iracký spojenec abú Mahdí Muhandis, zástupca hlavného veliteľa milícií Hašd Šaabí (Ľudových mobilizačných síl – PMF), Iránom podporovanej organizácie zastrešujúcej desiatky šiitských milícií.

Generálmajor Solejmání bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds, ktoré sú súčasťou elitných zložiek iránskych Revolučných gárd. V Iraku a ďalších krajinách tiež riadil činnosť milícií lojálnych Iránu.

Iránsky prezident Hasan Rúhání označil Solejmáního, ktorý zahynul ako 62-ročný, za národného hrdinu. Teherán pomstí jeho smrť “v pravý čas” a súčasne podnikne právne kroky proti Trumpovi i Pentagónu, uviedol prezident islamskej republiky.

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom sa stupňuje odvtedy, ako Trump v roku 2018 stiahol USA z tzv. jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom a obnovil sankcie voči krajine, čo tamojšia vláda považuje za stratégiu “maximálneho nátlaku”.

Príslušníci šiitských mobilizačných síl a ich stúpenci zapálili sviečky na medzinárodnom letisku v Bagdade pri príležitosti prvého výročia zabitia vplyvného iránskeho veliteľa Kásema Solejmáního a jeho irackého spojenca abú Mahdího al-Muhandisa, 3. januára 2021 v Bagdade. (Foto:TASR/AP)
- Reklama -

3 KOMENTÁRE

  1. Už ho zrejme nezabijú,odstupuje do 20.1.2021! Chyba Iráncov, mali požiadať iba o jeho vydanie, a dostali by Trumpa zadarmo, do daru!!!

  2. Beľká chyba Iránu! Mali žiadať iba o vydanie Šabbáz gója Trumpa, a Deep State by ho s radosťou vydal a obetoval!!! Beijing Biden by im ho osobne dopravil az na letisko imama Chomejního v Teheráne !!!

  3. 11.1.2021 by mal byť Swamp Trump zabitý,ako JFK…Tým naplní číslo 8! Ak neodstúpi,tak 20.1.2021…

Comments are closed.