Nitra: Kvôli COVID-19 sa zmenila štruktúra nemocnice, podľa riaditeľa sú na hranici únosnosti

0
Fakultná nemocnica s poliklinikou Nitra (Foto: facebook nemocnice)

Situácia v nitrianskej nemocnici je pre pandémiu ochorenia COVID-19 na hranici únosnosti. Podľa slov jej riaditeľa Milana Dubaja bolo nutné zmeniť prácu jednotlivých oddelení a zminimalizovať bežnú plánovanú zdravotnú starostlivosť.

Pre vysoký počet pacientov s ochorením COVID-19 sa tam musel zmeniť celý spôsob fungovania nemocnice. „Je iné manažovať 30 až 40 pacientov s ochorením COVID-19 a je iné manažovať 200 takýchto pacientov. To treba zmeniť štruktúru nemocnice tak, že sme vytvorili desať až 12 ošetrovacích covidových jednotiek. Takže jednotlivé kliniky a oddelenia si akoby adoptovali jedno covidové pracovisko a manažujú ho podľa svojich možností. Nad tým všetkým je centrálne riadenie a systém porád,“ vysvetlil Dubaj.

riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj (Foto: TASR)

Nemocnica podľa jeho slov už prepustila všetkých pacientov, pri ktorých to bolo len trocha možné. „Aj tak máme v nemocnici 331 pacientov, z toho je 195 s ochorením COVID-19. Zvyšok, 136 bolo ‘necovidových’, ale to sú len naozaj vážni a kritickí pacienti. Treba si uvedomiť, že tá plánovaná starostlivosť už niekoľko týždňov stojí,“ vysvetlil Dubaj. Nemalé starosti spôsobuje nemocnici aj množstvo zdravotníkov, ktorí sú v karanténe alebo ochoreli na COVID-19. „To číslo kolíše a pohybuje sa od 150 až 200 zamestnancov,“ povedal Dubaj. V nemocnici už preto pomáhajú aj dobrovoľníci a 15 vojakov. Pripravených je aj 12 ambulantných lekárov, ktorých však nemocnica zatiaľ nepovolala. „Máme ich ako zálohu, pre prípad akútnej potreby,“ skonštatoval Dubaj.

Podľa jeho slov je možné očakávať, že problémom, s ktorými v súčasnosti zápasí nitrianska nemocnica, budú čoskoro čeliť aj ďalšie zdravotnícke zariadenia na Slovensku. Okrem iného je dôvodom aj celková situácia v slovenskom zdravotníctve.

„Na takúto situáciu sa nie je možné kapacitne predpripraviť. Toto riešite zo dňa na deň, pretože možnosti slovenského zdravotníctva sú dané a limitované na bežné, nazvem to mierové podmienky. Verím, že dennodenné webexy a koordinácia práce s ministerstvom zdravotníctva pomôžu zvládnuť situáciu a budú dobrým vodidlom aj pre iné okresy. Pretože predpokladám, že toto nebude iba situácia Nitry, ale bude to pokračovať aj do iných regiónov na Slovensku,“ dodal Dubaj.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu