Po brexite bude pre biznis v Calais hlavnou výzvou pandémia, tvrdí šéf prístavu

0
Nákladné auto sa naloďuje na prvý trajekt smerujúci do Británie po brexite 1. januára 2021 vo francúzskom Calais. Po definitívnom odchode Británie z Európskej únie bude najväčšou výzvou pre francúzske prístavné mesto Calais zvládnutie pandémie nového koronavírusu. Povedal to v piatok šéf prístavu v Calais Jean-Marc Puissesseau, podľa ktorého prístav prišiel v dôsledku koronakrízy o desiatky miliónov eur. (Foto: TASR/AP)

Po definitívnom odchode Británie z Európskej únie bude najväčšou výzvou pre francúzske prístavné mesto Calais zvládnutie pandémie nového koronavírusu. Povedal to v piatok šéf prístavu v Calais Jean-Marc Puissesseau, podľa ktorého prístav prišiel v dôsledku koronakrízy o desiatky miliónov eur.

Calais je najrušnejší francúzsky prístav v oblasti cestnej nákladnej dopravy, keďže leží najbližšie k britským brehom. Medzi Calais a britským Doverom je iba 37 kilometrov a francúzsky prístav vybaví ročne približne dva milióny kamiónov.

Ako Puissesseau uviedol po príchode prvého trajektu s autami z Doveru od definitívneho vystúpenia Británie z Európskej únie, teraz bude kľúčové dostať nový koronavírus čo najrýchlejšie pod kontrolu. “Dúfame, že sa nám čoskoro podarí z tejto krízy dostať a vrátiť sa do normálneho života,” povedal novinárom, pričom dodal, že zdravotná kríza znížila tržby prístavu v minulom roku pravdepodobne o 30 miliónov eur.

Puissesseau povedal, že vďaka trojročným prípravám na brexit bol prístav Calais dostatočne pripravený na návrat colných formalít potrebných na obchod medzi Britániou a Európskou úniou. Britské firmy aj spoločnosti z kontinentálnej Európy sa obávali problémov na hraniciach v dôsledku byrokracie, čo by mohlo výrazne narušiť vzájomný obchod v hodnote približne bilión eur ročne.

Situácia by však bola podstatne horšia, ak by Brusel a Londýn neuzatvorili v poslednej chvíli obchodnú dohodu a došlo by k neriadenému brexitu. Dohodu uzatvorili 24. decembra, iba týždeň pred skončením 11 mesiacov trvajúceho prechodného obdobia, po ktorom Británia definitívne opustila Európsku úniu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu