Kolíková: Sudcovia budú môcť vysvetliť aj neprávoplatné rozhodnutie

0
Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti SR Foto: TASR)

Sudcovia budú môcť pred verejnosťou vysvetliť svoje rozhodnutia aj v prípade, ak ešte nie sú právoplatné. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu v rámci zákona o reforme súdnictva, ktorý v decembri schválil parlament a účinnosť nadobudne od 1. januára 2021. „Podľa platnej právnej úpravy sa sudca môže vyjadrovať len k právoplatným rozhodnutiam. Ale sú rozhodnutia, a sami sme toho svedkami, ktoré sú ešte živé, nie právoplatne skončené, ale verejnosť o nich diskutuje,“ argumentuje šéfka rezortu spravodlivosti.

Ďalšia právna úprava umožní členom trestného senátu vyjadriť odlišný názor v prípade rozsudkov súdu v trestných veciach. „Tiež považujeme za dôležité, aby bolo zrejmé, aký bol pomer hlasov v danom rozhodnutí. To znamená, že v trestných veciach budeme vedieť, akým pomerom hlasov sa rozhodlo,“ doplnila s tým, že bude zároveň možné zverejniť pomer hlasov senátov v trestných veciach, ktoré boli rozhodnuté aj pred začiatkom účinnosti zákona.

„Myslím si, že je to správne. Často sa diskutuje o rozhodnutiach a aj o pomere hlasov, ktorý mohol byť v skutočnosti iný. Keď už diskutujeme, tak nech je to o veciach, kde sú jasné fakty,“ poznamenala Kolíková.

- Reklama -