sobota, 27 februára, 2021
4.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Zemetrasenie v Chorvátsku (s magnitúdou 6,4), sme zaznamenali aj na západnom Slovensku

Zemetrasenie v Chorvátsku (s magnitúdou 6,4), sme zaznamenali aj na západnom Slovensku

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v utorok Chorvátsko a zničilo budovy v meste Petrinja. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS.

Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke desať kilometrov v okolí mesta Petrinja. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia, píše agentúra AP, ktorá pripomína, že túto istú oblasť zasiahlo v pondelok zemetrasenie s magnitúdou 5,2.

Utorkové otrasy sa začali šíriť približne o 12.30 h miestneho času a dali sa pocítiť i v hlavnom meste Záhreb, ležiacom približne 50 kilometrov severne, a aj v susedných štátoch Srbsko a Bosna.

V marci zasiahlo Záhreb zemetrasenie s magnitúdou 5,3, ktoré v chorvátskej metropole ťažko poškodilo budovy. Živel si vtedy vyžiadal jednu obeť na živote a najmenej 27 zranených. Zemetrasenie cítili aj v susednej Bosne a Hercegovine.

Táto časť Balkánskeho polostrova sa nachádza na hlavných tektonických zlomoch a otrasy zeme sa tam vyskytujú pravidelne.

Na Slovensku pocítili ľudia v utorok zemetrasenie z Chorvátska v Bratislave, Trnave, Šamoríne aj Nitre. TASR to potvrdil Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi. Zemetrasenie na Slovensku bolo podľa neho v dôsledku utorkového zemetrasenia v chorvátskom Záhrebe, ktoré bolo o 12.19 h.

Csicsay uviedol, že zatiaľ evidujú 50 hlásení o zemetrasení z Bratislavy, Nitry, Trnavy, Trenčína, Serede, Topoľčian, Veľkého Krtíša, Komárna, Nových Zámkov a Šamorína. “Hlásenia sú z vyšších poschodí,” podotkol.

Viacerí Bratislavčania opísali svoje zážitky na sociálnej sieti. “O 12.21 sa normálne hýbal celý náš 12-poschodový dom v Petržalke. Dosť nepríjemný zážitok,” napísala Katarína. Obyvatelia zasiahnutých mestských častí zaznamenali najmä pohyb kľúčov vo dverách, trasenie žalúzií, lustrov či ozdôb na stromčekoch.

“Vyliala sa trochu voda z akvária, domáce zvieratá nereagovali,” priblížila Barbora. Viacerí tiež opisovali chvenie gauča či postele. “Najprv vyskočil pes a začal kňučať. Potom začali šušťať žalúzie a trochu sa pohol luster a stromček. A ja som mala pocit, že ma sediacu na gauči berie do boku,” dodala Kristína.

Hasiči doteraz v súvislosti so zemetrasením nezaznamenali v Bratislavskom samosprávnom kraji žiadne škody ani zranené osoby.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 303,420 Úmrtí 6,966 Uzdravení 255,300 Infikovaných 41,154 Last updated: 27. februára 2021 - 07:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky