utorok, 22 júna, 2021
29 C
Bratislava
Úvod Aréna OSN odsúdilo tresty pre saudskoarabskú aktivistku a novinárku z Wu-chanu

OSN odsúdilo tresty pre saudskoarabskú aktivistku a novinárku z Wu-chanu

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval na “skoré prepustenie” aktivistky Ludžajn Hazlúlovej, ktorú saudskoarabský súd v pondelok poslal do väzenia na päť rokov a osem mesiacov za činy súvisiace s terorizmom.

OHCHR okrem toho vyjadril znepokojenie nad štvorročným väzenským trestom pre čínsku novinárku Čang Čan. Tá prostredníctvom reportáží a článkov z mesta Wu-chan považovaného za ohnisko pandémie nového koronavírusu, informovala o tamojšej situácii počas prvotných fáz šírenia nákazy, píše agentúra Reuters.

“Odsúdenie a trest odňatia slobody pre Ludžajn Hazlúlovú, ktorú už dva a pol roka bezdôvodne zadržiavajú, je hlboko znepokojujúce. Jej skoré prepustenie preto považujeme za naliehavú záležitosť,” uviedlo OHCHR na svojom twitterovom účte.

Hazlúlovú (31) zatkli spolu s približne desiatkou ďalších aktivistiek v máji 2018, iba niekoľko týždňov pred historickým zrušením desaťročia platného nariadenia, ktorý ženám zakazoval šoférovať. Išlo o reformu, za ktorú dlho bojovali.

Známu saudskoarabskú bojovníčku za práva žien uznali za vinnú z “rozličných aktivít, ktoré zakazuje protiteroristický zákon”. Správy však nevysvetlili, či dĺžka odňatia slobody zahŕňa aj dobu, ktorý si už aktivistka odpykala od svojho zadržania. Proti rozsudku sa môže odvolať do 30 dní. Saudskoarabský minister zahraničných vecí Fajsal Farhán uviedol, že Hazlúlovú obvinili z kontaktovania “nepriateľských” štátov a poskytnutia tajných údajov, ale podľa jej rodiny na to neexistujú dôkazy.

Rozsudok voči 37-ročnej čínskej novinárke Čang Čan prišiel v pondelok takmer rok po tom, ako sa v stredočínskom meste Wu-chan objavili správy o “vírusovom zápale pľúc neznámeho pôvodu”. “Prípad Čang Čan považujeme za príklad nadmerného obmedzovania slobody prejavu v súvislosti s koronavírusovou pandémiou a naďalej požadujeme jej prepustenie,” uvádza sa v ďalšom tvíte OHCHR.

Bývalá právnička bola vo väzbe od mája pre obvinenia z “vyvolávania sporov a podnecovania problémov”. Jej živé reportáže a články sa vo februári značne šírili na sociálnych sieťach. Pritiahli aj pozornosť čínskych úradov, ktoré dosiaľ potrestali ôsmich whistleblowerov, ktorí sa venovali situácii okolo šírenia koronavírusu v krajine.

Čang Čan vo svojich reportážach kritizovala prvotné opatrenia vo Wu-chane. V jednom článku z februára tohto roku napísala, že čínska vláda “nedala ľuďom dosť informácií a potom jednoducho uzavrela mesto”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,385 +59 Dnes Úmrtí 12,502 +6 Dnes Uzdravení 378,050 Infikovaných 833 Last updated: 22. júna 2021 - 15:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -