štvrtok, 4 marca, 2021
11.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Turecko: Parlament prijal zákon sťažujúci pôsobenie mimovládnych organizácií

Turecko: Parlament prijal zákon sťažujúci pôsobenie mimovládnych organizácií

Turecký parlament schválil v noci na nedeľu kontroverzný návrh zákona, ktorý má v prvom rade zabrániť financovaniu a šíreniu zbraní hromadného ničenia, zásadne však upravuje aj pôsobenie mimovládnych organizácií. Informovala o tom agentúra Anadolu.

Zákon predložila vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorú podporuje ultranacionalistická Strana národného hnutia (MHP).

Ľudskoprávne organizácie vrátane Human Rights Watch (HRW) kritizovali skutočnosť, že nový zákon dáva ministerstvu vnútra väčšie právomoci vo vzťahu k mimovládnym organizáciám a mohlo by “svojvoľne” obmedziť ich činnosť.

Zákon obsahuje aj ustanovenia, ktoré dávajú ministerstvu vnútra právo odvolať z funkcie člena mimovládnej organizácie, ak je vyšetrovaný okrem iného na základe legislatívy o financovaní terorizmu. Ministerstvo následne môže pozastaviť aj činnosť celej organizácie. Súhlasiť s tým však musí súd, ktorý má na rozhodnutie v konkrétnom prípade 48 hodín.

Ministerstvo vnútra bude podľa Anadolu pravidelne kontrolovať činnosť zahraničných nadácií pôsobiacich v Turecku. Bude tiež regulovať zhromažďovanie a distribúciu finančných prostriedkov pre turecké nadácie vo forme pomoci a darov. Cieľom týchto opatrení je, aby bol boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu rýchlejší a účinnejší.

Parlament tiež prijal zákon zakazujúci komerčné aktivity organizácií a jednotlivcov, ktorí čelia sankciám zo strany Bezpečnostnej rady OSN. Podľa neho bude v Turecku zakázané aj zbieranie alebo poskytovanie finančných prostriedkov týmto jednotlivcom a organizáciám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 317,159 +2,800 Dnes Úmrtí 7,560 +71 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 54,299 Last updated: 4. marca 2021 - 19:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky