Mal Kiska pravdu, keď hovoril o mafiánskom štáte? Dnes to potvrdzuje Makó. Exprezident očakáva informácie o hlave skupiny

0
Andrej Kiska (Autor: Reprofoto: Facebook)

Exprezident Andrej Kiska v septembri v roku 2017, v čase kedy bol v Primaciálnom paláci, hovoril o Slovensku ako o mafiánskom štáte. Neminula ho spŕška kritiky. Bolo to po tom, ako z finančnej správy unikli dokumenty o financovaní jeho prezidentskej kampane.

Počas prezidentskej kampane sa DenníkN pýtal adeptov na tento post, čo si myslia o tom, že hlava štátu  sa vyjadruje o svojej krajine ako o mafiánskej. V tom čase Zuzana Čaputová, občianska kandidátka s podporou Progresívneho Slovenska, podpredsedníčka PS a právnička podporila A. Kisku.

„Sme štátom, kde mafiánske praktiky mocných ľudí v pozadí prerástli do niektorých inštitúcií. Linky mnohých káuz siahajú k najvyšším funkciám v štáte a súdnictvo, polícia či prokuratúra nefungujú vždy tak, ako by mali alebo mohli. Sme štátom, kde sú ľudia unavení a frustrovaní nespravodlivosťou nášho systému, necítia, že spravodlivosť stojí na ich strane. Je to komplexnejšie, ale „mafiánsky štát“ je skratkou, ktorá nie je ďaleko od pravdy,“ uviedla pre DenníkN. .

Štefan Harabin, občiansky kandidát, bývalý minister spravodlivosti za HZDS, bývalý predseda Najvyššieho súdu a vtedy ešte sudca sa vyjadril takto.  „Ryba smrdí od hlavy. Ak si to pán Kiska myslí, niečo na tom bude. Asi má taký pocit preto, že sám je podozrivý z niekoľkých trestných činov, a je možné, že keď sa mu skončí mandát, bude obvinený,“ nádejal sa Harabin.

 Exprezident sa na základe informácií, ktoré hýbu verejnou mienkou v súvislosti s výpoveďami Ľudovíta Makóa, na svojej  facebookovej stránke pýta: „Smerujeme už k hlave organizovanej skupiny?“

Makó podľa neho potvrdil obludnosť politického procesu voči jeho osobe, keďže vo výpovedi, ktorá koluje na internete, hovorí o tom, že sa viedli dve vyšetrovania proti Kiskovi. Ale jedno polícia odmietla a druhé zastavila. Mako o tom hovorí:  „Ale potom prišlo k stretnutiu s Norom (Bödörom), Tiborom (Gašparom), Robom Krajmerom a Peťom Hraškom a Béďom Slobodníkom, kde sa dohodla stratégia, že sa znova otvoria tieto veci a bude tak vytvorený tlak na Kisku v oblasti politiky.“

A presne to sa aj dialo, tvrdí Kiska.  „Tlak Fica, Smeru a polície na moju osobu sa neustále zvyšoval, ako sa blížila voľba Ústavných sudcov a parlamentné voľby. Polícia neustále menila vyšetrovateľov len preto, aby ma z niečoho obvinili. Aj sa im to podarilo. Potom, čo všetko vyšlo na povrch, je dnes už každému jasné, kto dal objednávku a kto bol vykonávateľom,“ píše exprezident.

„O činnosti skupiny okolo Bödöra a to, že som cieľom jej diskreditácie, som sa dozvedel ešte počas môjho pôsobenia vo funkcii prezidenta. Človek, ktorý mi to povedal, bol vysoko postavený, mal zo zákona možnosti, ako sa veci dozvedieť, vedieť veľa a nemôcť o tom verejne hovoriť. Nemal som to ako overiť, ani na koho sa obrátiť. Všetko mali v tom čase pod kontrolou Fico s Kaliňákom.

V kontexte výpovede Maka dostávajú esemesky, ktoré mi posielal Pellegrini jasnejší význam (zverejnil ich pred voľbami poslanec Ondrej Dostál, ktorý podal trestné oznámenie za vydieranie prezidenta). Pellegrini nimi reagoval na moje správy, prečo sa ma snaží Fico vydierať, ak ho nepošlem na Ústavný súd,“ vysvetľuje Kiska. .

 „To posolstvo je skôr, že by to veľmi chcel (Robert Fico) a na oplátku ponúka veľmi konštruktívny dialóg a snahu o upokojenie situácie na všetkých frontoch, kde ešte nejaké problémy by mohli byť… nerád by som bol, keby sa to teraz zamotalo na interpretácii a slovíčkach. Ale je pravda, že ak sa mu tento odchod nevydarí, tak mu asi nič iné nezostane, ako len tvrdo bojovať až do konca… Ale odkaz prosím cháp tak, ako som napísal na začiatku… že vie byť v prípade úspechu veľmi veľmi konštruktívny…,“ cituje Kiska  Pellegriniho.

„Neviem, na koľko detailné informácie o konaní polície proti mne mal Pellegrini. Fico vedel o všetkom vopred a je len otázka, či sám riadil túto skupinu, alebo ju len kryl a ona sama s jeho tichým súhlasom konala a podávala mu správy,“ uvažuje Kiska.  A v zápätí dodáva: „Dnes je dokázané, že už predtým, ako boli zaslané médiám emaily s uniknutými údajmi o daňových kontrolách v KTAG, Fico hovoril, čo sa stane a že sa proti mne začne pripravovať trestné konanie. Zjavne vedel o všetkom a netajil sa tým na tlačových konferenciách.“

Takže kto stál na čele tej organizovanej skupiny, ktorá vedela upokojiť situáciu na všetkých frontoch?

Kiska si dnes kladie otázky: Prečo polícia pod vedením Lučanského zastavila Pracuje polícia na organizovanej skupine, ktorá mala za úlohu diskreditovať ma?

„Bránil som sa, ako som vedel, ale stál proti mne celý aparát: vedenie štátu, policajný prezident, oligarchovia, daňová správa, prokuratúra, …

Ale nikdy som neuhol a nikdy som sa nenechal zastrašiť a vydierať.

Všetky obvinenia voči mne boli vykonštruované mafiou, ktorá ovládala naše Slovensko. Báli sa, že raz nebudú mať moc a všetko sa prevalí.

Podarilo sa. Malo to zmysel, aj keď to bolelo,“ dodáva Kiska.

Milan Krajniak,občiansky kandidát, podpredseda hnutia Sme rodina, poslanec pred rokmi pre Denník N povedal: „O prerastaní oligarchických štruktúr do štátu som napísal knihu Banda zlodejov, ktorá sa stala bestsellerom už v roku 2014. Je trochu smutné, že prezident Kiska začal o tomto dlhodobo veľkom probléme hovoriť až vtedy, keď sa to začalo týkať jeho osobne. Napriek tomu verím, že väčšina policajtov a prokurátorov si chce robiť svoju prácu, a som rád, že v poslednom čase vidno aj výsledky.“

Tak veríme, že k tej očiste  čoskoro príde.

- Reklama -