USA: Trump pohrozil, že neschváli pomoc pre pandémiou zasiahnutých Američanov

0
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Dosluhujúci prezident Spojených štátov Donald Trump v noci na stredu pohrozil, že odmietne podpísať návrh zákona o takmer 900-miliardovom záchrannom balíku pre milióny Američanov postihnutých koronavírusovou pandémiou. Ten už drvivou väčšinou hlasov schválili obe komory amerického Kongresu.

Aj keď Trump jednoznačne nový záchranný balík neodmietol, od kongresmanov očakáva jeho prepracovanie, píšu agentúry AFP a Reuters.

“Je to naozaj hanebné. Žiadam Kongres, aby návrh pozmenil a zvýšil ten smiešne nízky 600-dolárový priamy jednorazový príspevok na 2000, respektíve pre páry 4000 dolárov,” povedal.

Okrem toho vyzval kongresmanov, aby sa “okamžite zbavili zbytočných a nepotrebných bodov v tejto legislatíve a poslali mu iba adekvátny návrh zákona”.

Záchranný balík v hodnote takmer 900 miliárd dolárov (približne 740 miliárd eur) okrem iného zahŕňa aj priamy jednorazový príspevok v hodnote 600 dolárov pre väčšinu Američanov či zvýšenie podpory v nezamestnanosti. Dokument mal takmer 5500 strán a podľa agentúry AP ide zrejme o “vôbec najdlhší zákon v dejinách”. Dohodu o podobe záchranného balíka dosiahli kongresmani v nedeľu po niekoľkých mesiacoch vyjednávania.

Kongres USA schválil už v marci prvý balík pomoci v hodnote 2,2 bilióna dolárov. Zahŕňa pomoc pre koncerny v núdzi a pre malé a stredné podniky, ako aj priame platby vo výške 1200 dolárov pre občanov a zvýšenie dávok v nezamestnanosti. Tieto finančné prostriedky boli v apríli zvýšené ďalším záchranným balíkom.

Schválenie ďalšej pomoci však blokovali spory medzi administratívou prezidenta Donalda Trumpa, republikánmi v Senáte a opozičnými demokratmi, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov.

- Reklama -