utorok, 11 mája, 2021
16.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Krajčí: Zmutovaný koronavírus je už pravdepodobne aj na Slovensku

Krajčí: Zmutovaný koronavírus je už pravdepodobne aj na Slovensku

Nová mutácia koronavírusu, ktorá sa potvrdila vo Veľkej Británii, je už pravdepodobne aj na Slovensku, uviedol na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Odborníci ministerstva a Úradu verejného zdravotníctva SR momentálne podľa Krajčího hľadajú najrýchlejšie riešenie na skríning pozitívne testovaných na Slovensku aj na nový variant vírusu. Zároveň sa realizuje zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie, zameraný na dodržiavanie karantény a následného testovania na území SR.

“Má o 70% vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož, teda aj nižšie Ct o 2 až 4. A čo je dôležité, jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi,” píše o mutácii vírusu Krajčí.

Podľa Krajčího “aj vzhľadom na nemalú časť našich obyvateľov, ktorí pendlujú medzi Anglickom a Slovenskom je pravdepodobné, že nová mutácia koronavírusu už na Slovensku je prítomná.”

Vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je podľa ministra jasné, že boj s ním bude o 40% ťažší, ako s pôvodným typom vírusu. Záchranou pred totálnym premorením populácie, ktorú bude doprevádzať kolaps nášho zdravotného systému je teda najmä očkovanie.

“Spike proteín, ktorý navodzuje imunitnú odpoveď vakcíny firmy BioNTech-Pfizer a Moderna, ktoré prídu na náš trh ako prvé, je podľa dostupných zistení dostatočný, aby nás náš imunitný systém po zaočkovaní ochránil pred ochorením COVID-19. Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci u vakcíny od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita. Mimochodom priebeh ochorenia je aj u nového variantu vírusu oproti pôvodnému typu bez podstatných zmien.Preto je dôležité, aby občania Slovenska počas nasledovných dní striktne dodržiavali zákaz vychádzania a navrhnuté protiepidemické opatrenia. Základom je nedostať sa do úzkeho kontaktu s ľuďmi mimo svojej domácnosti. Vybrať si môžete ešte jednu, s ktorou môžete vytvoriť spoločnú bublinu. Od zodpovednosti ľudí bude záležať účinnosť súčasného lockdownu, ktorý je, čo sa týka reštrikčnosti, jedným z najmäkkších v Európe. Vláda vložila veľkú dôveru do ľudí,” píše Krajčí.

Odborníci ministerstva a ÚVZ SR podľa neho momentálne hľadajú najrýchlešie riešenie na skríning pozitívne testovaných na Slovensku aj na nový variant vírusu. V spolupráci so slovenskými vedcami plánujú v čo najkratšom čase získať primer pre S gén PCR, pomocou ktorého budú vedieť skríning realizovať. Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú podľa Krajčího zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie zameraný na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenskej republiky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,786 +311 Dnes Úmrtí 12,051 +32 Dnes Uzdravení 367,991 Infikovaných 5,744 Last updated: 11. mája 2021 - 02:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -