štvrtok, 25 februára, 2021
12.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Orbán znížil podnikom daňovú sadzbu na polovicu

Orbán znížil podnikom daňovú sadzbu na polovicu

Maďarský premiér Viktor Orbán znížil podnikom daňovú sadzbu na polovicu, aby tak podľa jeho slov, pomohol zmierniť ekonomické dôsledky pandémie nového koronavírusu na životy ľudí.

„Uprostred pandémie musíme chrániť rodiny a podniky a životy ľudí,“ vyhlásil Orbán vo videu, ktoré zverejnil v sobotu (19. 12.) na sociálnej sieti Facebook. „Pre nás sa počíta každý ľudský život a každé pracovné miesto,“ dodal.

Očakáva sa však, že tento krok zasiahne približne 3000 mestských zastupiteľstiev, pre ktoré sú daňové príspevky jediným stálym zdrojom príjmu. Orbán sa o tom nezmienil, uviedol však, že obce a mestá s menej ako 25.000 obyvateľov môžu získať kompenzácie za výpadok príjmov z daní. Vláda bude podľa neho spolupracovať s väčšími mestami individuálne na otázke, ako to vybalansovať.

Od roku 2018, keď sa v Maďarsku konali voľby do miestnych samospráv, má väčšinu maďarských veľkých miest vrátane Budapešti pod kontrolou opozícia. Straty z príjmu z podnikania by ich mohli tvrdo zasiahnuť, ak nebudú mať žiadny iný zdroj príjmu na vyrovnanie tohto výpadku daní.

Primátor Budapešti Gergely Karácsony na Orbánove kroky reagoval vyhlásením: „Pre samosprávy, ktoré už balansujú na pokraji priepasti, to v skutočnosti znamená popravu,“ napísal na Facebooku. „Sociálne, ekonomické a politické dôsledky tejto vládnej politiky sú nevyčísliteľné,“ dodal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 +2,438 Dnes Úmrtí 6,859 +84 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 25. februára 2021 - 19:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky