Karabach: Do svojich domovov sa už vrátilo viac ako 42.000 utečencov

0
Etnickí Arménci stoja s batožinou po ich návrate späť do azerbajdžanského mesta Stepanakert, v samozvanom regióne Náhorný Karabach. Foto: TASR/AP

Od zastavenia bojov v separatistickom regióne Náhorny Karabach sa vrátilo späť do svojich domovov viac ako 42-tisíc utečencov, uviedla v sobotu ruská agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

V priebehu posledných 48 hodín sa vrátilo z Jerevanu do mesta Stepanakert v Náhornom Karabachu 306 ľudí v autobusoch s ruskou vojenskou eskortou.

“Autobusy dnes priviezli 306 ľudí z Jerevanu do Stepanakertu. Na miesto určenia ich sprevádzali hliadky ruských mierových jednotiek a vojenská polícia,” uviedlo ruské ministerstvo obrany. “Do svojich domovov sa vrátilo celkovo 42-tisíc utečencov.”

Boje v Náhornom Karabachu medzi Arménskom a Azerbajdžanom po niekoľkoročnej odmlke opäť prepukli 27. septembra a pokračovali do 9. novembra, keď sa uskutočnili kľúčové rokovania vedúce k prímeriu. Bojujúce strany sa vtedy dohodli aj na výmene väzňov a tiel mŕtvych. Jerevan tiež Baku odovzdal pod správu okresy Kalbadžar, Lačin a Agdam.

Počas ozbrojeného konfliktu medzi azerbajdžanskou armádou a arménskymi separatistami zomrelo približne 5600 ľudí, vrátane civilistov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu