streda, 27 októbra, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodArénaKolíková neplánuje navrhnúť kandidáta na špeciálneho prokurátora

Kolíková neplánuje navrhnúť kandidáta na špeciálneho prokurátora

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) neplánuje navrhnúť vlastného kandidáta na špeciálneho prokurátora. O návrhu kandidáta by uvažovala len v tom prípade, keby nebolo dostatok kandidátov. Ministerka však má predbežné informácie, že Daniel Lipšic nebude jediný kandidát. Kandidatúru ohlásil už aj prokurátor Peter Kysel.

Ohlásená kandidatúra advokáta a exministra vnútra i spravodlivosti Lipšica nie je pre Kolíkovú prekvapením. „Z toho, ako sa vyjadroval predtým, bolo zrejmé, že v tejto funkcii vidí osobnú výzvu na uplatnenie svojich cieľov. Tie súvisia s výkonom spravodlivosti v mene štátu,“ dodala.

Lipšic sa podľa ministerky na túto pozíciu hodí pre jeho razantnosť pri presadzovaní hodnôt a cieľov, ktoré má. „Tiež aj manažérsky, je to bývalý minister spravodlivosti, ktorý sa snažil veľmi rázne presadzovať reformy v rámci justície,“ poznamenala.

Ako ďalej uviedla, Lipšic by sa v prípade zvolenia musel vyrovnať s tým, že je v súčasnosti advokátom viacerých politikov, ktorí sú momentálne v koalícii. „Je dôležité, aby osoba špeciálneho prokurátora bola tá, ktorá ukáže a preukáže, že je pripravená stíhať každého. Či je to koalícia alebo opozícia. Je dôležité, aby toto dokázal ustáť,“ zdôraznila Kolíková.

Okrem advokáta Lipšica sa o funkciu zatiaľ uchádza prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Kysel.

Špeciálneho prokurátora majú poslanci Národnej rady (NR) SR voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára 2021. Nominácie sa môžu podávať do 8. januára. Kandidáti budú musieť prejsť verejným híringom v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. NR SR bude voliť nového šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 465,027 +4,746 Dnes Úmrtí 12,957 +22 Dnes Uzdravení 416,951 Infikovaných 35,119 Last updated: 27. októbra 2021 - 13:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img