utorok, 26 októbra, 2021
11.2 C
Bratislava
ÚvodArénaŠpeciálnym prokurátorom chce byť aj Kysel

Špeciálnym prokurátorom chce byť aj Kysel

Dlhoročný prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel sa bude uchádzať o funkciu špeciálneho prokurátora. Kysel dal súhlas na to, aby ho kolegovia navrhli Rade prokurátorov ako kandidáta do voľby.

“O funkciu špeciálneho prokurátora som sa rozhodol uchádzať ako prokurátor, ktorý pôsobí na ÚŠP Generálnej prokuratúry SR už 15 rokov. Som presvedčený, že moje skúsenosti sú dostatočné na to, aby som aj svojím doterajším prístupom k práci motivoval ostatných k ďalšej náročnej práci na ÚŠP a prispel k zmene štruktúry úradu pre zvýšenie efektívnosti postihu najzávažnejších foriem kriminality, ktoré sú vecnej príslušnosti ÚŠP,” povedal Kysel.

V minulosti Kysel dozoroval známe kauzy – vysokopostavených členov bratislavského gangu sýkorovcov, kde boli viac razy na doživotný trest odňatia slobody odsúdený boss Róbert Lališ alias Kýbel a ďalší obžalovaní. Členovia skupiny boli právoplatne odsúdení za viacero mafiánskych vrážd – príkladom za vraždy Eduarda a Róberta Diničovcov či Romana Deáka. V súčasnosti sa pojednáva na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, kauza Lališa, Ivana Cuppera, Jozefa Roháča a spol. za osem vrážd, časť z nich v štádiu pokusu. Dozoroval právoplatne odsúdených členov zločineckého gangu zo Záhoria Miroslava Štvrteckého. Dozoruje tiež zločinecké skupiny zo Serede – drogový gang zadržaný v rámci akcie Venal, s ktorými prebieha hlavné pojednávanie na ŠTS v Pezinku.

Kysel bol aj prokurátorom v kauze vraždy exprimátora Lászlóa Basternáka, kde bol právoplatne odsúdený Štefan Kaluz na 25-ročný trest odňatia slobody.

Aktuálne dozoruje prípad bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského a ďalších vysokopostavených členov polície a Slovenskej informačnej služby (SIS) zadržaných po nedávnej akcii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s názvom Judáš.

Šéfa ÚŠP majú poslanci Národnej rady (NR) SR voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára 2021. Nominácie sa môžu podávať do 8. januára. Kandidáti na post špeciálneho prokurátora budú musieť prejsť verejným híringom v parlamentnom ústavnoprávnom výbore.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 460,281 +2,850 Dnes Úmrtí 12,935 +18 Dnes Uzdravení 414,563 Infikovaných 32,783 Last updated: 26. októbra 2021 - 17:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img