utorok, 9 marca, 2021
0.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Na bratislavskej Patrónke to bude žiť. Bratislavský kraj má pre toto územie...

Na bratislavskej Patrónke to bude žiť. Bratislavský kraj má pre toto územie super plán

Rozsiahly priestor v lokalite bývalej továrne na bratislavskej Patrónke sa má v najbližších rokoch premeniť na viacúčelový areál s využitím pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia či ďalšie voľnočasové aktivity. Rozhodli o tom v piatok poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), keď schválili ideový zámer premeny územia, ktorý má zároveň pripomenúť jeho históriu. Kraj hovorí o revitalizácii degradovaného územia.

“Púšťame sa do veľmi ambiciózneho projektu, ideme urobiť niečo prelomové. Nie je to o novom šate, rekonštrukcii, obnove interiérového vybavenia, ale aj o kreovaní územia a dlhodobo zanedbanej priemyselnej časti. Našou ambíciou je tiež otvorenie tohto územia,” priblížila riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan. Poznamenala, že starým, zanedbaným a nerekonštruovaným stavbám chce dať kraj nový zmysel, pričom športové, kultúrne a sociálne aktivity by mali na seba nadväzovať.

Projekt počíta so zachovaním historických stavieb, či už väčších alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Nové budovy majú funkčne i esteticky doplniť tie pôvodné. Vynovený priestor bude určený pre širokú verejnosť i pre Domov sociálnych služieb Rosa. Má tam vzniknúť aj nová škola a kultúrno-kreatívne centrum. Počíta sa tiež s koncepčnými zelenými aktivitami, pribudnúť by malo viac zelene.

Pri premene územia by sa nemalo zabudnúť ani na pripomienku smutnej histórie územia z čias druhej svetovej vojny, keď na tomto mieste bolo zriadené koncentračné stredisko pre Židov. Do nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau odtiaľ previezli 8000 židovských obyvateľov. “Temná minulosť areálu pokračovala aj v skorých povojnových rokoch, keď slúžil ako zhromažďovacie stredisko pre odsun nemeckého a maďarského obyvateľstva na základe Benešových dekrétov,” približuje BSK, podotýkajúc, že historický odkaz areálu spojený s tragickým osudom židovského obyvateľstva je väčšine obyvateľov stále neznámy. Vybudovať by sa tam malo preto aj pietne miesto – pamätník reflektujúci túto etapu histórie.

K pozemku na Patrónke sa viaže bohatá história. Názov vznikol začiatkom 20. storočia a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú založil viedenský podnikateľ Juraj Roth. V roku 1918 prevzal továreň československý štát a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935 – 1938 postupne likvidovaná. V lokalite sa nachádzala aj Kühmayerova továreň remeselníka Františka Kühmayera, kde po druhej svetovej vojne slovenské závody technického skla vyrábali vianočné ozdoby.
      Prvé viditeľné výsledky revitalizácie majú byť realitou v roku 2022.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 Úmrtí 7,921 Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 9. marca 2021 - 08:42 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky