štvrtok, 5 augusta, 2021
17.7 C
Bratislava
ÚvodArénaNa bratislavskej Patrónke to bude žiť. Bratislavský kraj má pre toto územie...

Na bratislavskej Patrónke to bude žiť. Bratislavský kraj má pre toto územie super plán

Rozsiahly priestor v lokalite bývalej továrne na bratislavskej Patrónke sa má v najbližších rokoch premeniť na viacúčelový areál s využitím pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia či ďalšie voľnočasové aktivity. Rozhodli o tom v piatok poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), keď schválili ideový zámer premeny územia, ktorý má zároveň pripomenúť jeho históriu. Kraj hovorí o revitalizácii degradovaného územia.

“Púšťame sa do veľmi ambiciózneho projektu, ideme urobiť niečo prelomové. Nie je to o novom šate, rekonštrukcii, obnove interiérového vybavenia, ale aj o kreovaní územia a dlhodobo zanedbanej priemyselnej časti. Našou ambíciou je tiež otvorenie tohto územia,” priblížila riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan. Poznamenala, že starým, zanedbaným a nerekonštruovaným stavbám chce dať kraj nový zmysel, pričom športové, kultúrne a sociálne aktivity by mali na seba nadväzovať.

Projekt počíta so zachovaním historických stavieb, či už väčších alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Nové budovy majú funkčne i esteticky doplniť tie pôvodné. Vynovený priestor bude určený pre širokú verejnosť i pre Domov sociálnych služieb Rosa. Má tam vzniknúť aj nová škola a kultúrno-kreatívne centrum. Počíta sa tiež s koncepčnými zelenými aktivitami, pribudnúť by malo viac zelene.

Pri premene územia by sa nemalo zabudnúť ani na pripomienku smutnej histórie územia z čias druhej svetovej vojny, keď na tomto mieste bolo zriadené koncentračné stredisko pre Židov. Do nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau odtiaľ previezli 8000 židovských obyvateľov. “Temná minulosť areálu pokračovala aj v skorých povojnových rokoch, keď slúžil ako zhromažďovacie stredisko pre odsun nemeckého a maďarského obyvateľstva na základe Benešových dekrétov,” približuje BSK, podotýkajúc, že historický odkaz areálu spojený s tragickým osudom židovského obyvateľstva je väčšine obyvateľov stále neznámy. Vybudovať by sa tam malo preto aj pietne miesto – pamätník reflektujúci túto etapu histórie.

K pozemku na Patrónke sa viaže bohatá história. Názov vznikol začiatkom 20. storočia a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú založil viedenský podnikateľ Juraj Roth. V roku 1918 prevzal továreň československý štát a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935 – 1938 postupne likvidovaná. V lokalite sa nachádzala aj Kühmayerova továreň remeselníka Františka Kühmayera, kde po druhej svetovej vojne slovenské závody technického skla vyrábali vianočné ozdoby.
      Prvé viditeľné výsledky revitalizácie majú byť realitou v roku 2022.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 5. augusta 2021 - 01:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -