piatok, 24 septembra, 2021
17.8 C
Bratislava
ÚvodArénaPutin zablahoželal Bidenovi k víťazstvu, je "pripravený spolupracovať"

Putin zablahoželal Bidenovi k víťazstvu, je “pripravený spolupracovať”

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu v amerických novembrových prezidentských voľbách a uviedol, že je pripravený “spolupracovať”. Putin zároveň vyjadril nádej, že ich krajiny dokážu dať bokom názorové rozdiely, aby mohli spoločne podporovať bezpečnosť vo svete. Informoval o tom tlačový úrad Kremľa, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP a ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Putin v telegrame zaželal Bidenovi počas nadchádzajúceho úradovania v Bielom dome veľa úspechov, oznámil Kremeľ.

“Za seba môžem povedať, že som pripravený spolupracovať a udržiavať s vami kontakty,” uviedol Putin v odkaze.

Ruský prezident bol jedným z posledných zvyšných lídrov svetových veľmocí, ktorí vyčkávali s gratuláciou Bidenovi. Za nasledujúceho prezidenta USA ho v pondelok miestneho času potvrdil Zbor voliteľov.

Predstavitelia v Moskve vrátane šéfa ruskej volebnej komisie a ministra zahraničných vecí už skôr kritizovali proces amerických volieb a označili ho za zastaraný a nereprezentujúci vôľu ľudu.

Putin v gratulačnom telegrame Bidenovi uviedol, že ich krajiny “nesú osobitnú zodpovednosť za svetovú bezpečnosť a stabilitu”.

V telegrame tiež napísal, že si je istý, že Rusko a Spojené štáty môžu “napriek názorovým rozdielom skutočne prispieť k vyriešeniu mnohých problémov a výziev, ktorým svet v súčasnosti čelí”.

Biden podľa očakávania zaujme prísnejší postoj voči Rusku než odchádzajúci prezident USA Donald Trump, ktorého počas predvolebnej kampane ostro kritizoval za “ústretové vzťahy s mnohými autokratmi po celom svete, v prvom rade s Vladimirom Putinom”.

Rusko bolo obvinené zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 v prospech Trumpa – v nádeji, že bude presadzovať mäkšiu politiku voči Moskve.

Zbor voliteľov v Spojených štátoch, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa zišiel v jednotlivých štátoch USA v pondelok 14. decembra – večer miestneho času ukončil hlasovanie a za víťaza prezidentských volieb v pomere 306 ku 232 hlasov potvrdil Bidena. Ten potreboval na víťazstvo najmenej 270 hlasov voliteľov.

Bývalý viceprezident USA Biden (2009-17), ktorý kandidoval v tandeme s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, sa stane v poradí 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 406,760 +829 Dnes Úmrtí 12,594 +2 Dnes Uzdravení 385,167 Infikovaných 8,999 Last updated: 24. septembra 2021 - 12:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -