Poľsko: Jaroslaw Kaczyňski len tesne prešiel v hlasovaní o nedôvere. Polarizuje spoločnosť, tvrdia navrhovatelia odvolávania

0
WA 6 Varšava - Predseda vládnucej strany Právo a spravodlivos (PiS) Jaroslaw Kaczynski s ochranným rúškom sedí v parlamente v stredu 6. mája 2020. Prezidentské vo¾by v Po¾sku, ktoré sa mali uskutoèni v nede¾u 10. mája, sa odložia na neskorší termín. S odvolaním sa na vyhlásenie predsedu vládnucej strany Právo a spravodlivos (PiS) Jaroslawa Kaczynského o tom v stredu veèer informovala agentúra PAP. Prezidentské vo¾by sa nebudú kona po tom, èo sa nepodarilo presadi výluène korešpondenèné hlasovanie, o ktoré sa usilovala PiS z dôvodu aktuálnej pandémie nového koronavírusu. Vo¾by v novom termíne sa však majú kona prostredníctvom poštových hlasov, dodali pod¾a agentúry DPA koalièní partneri. FOTO TASR/APLeader of Poland's ruling Law and Justice party, Jaroslaw Kaczynski, right, and deputy Prime Minister Jadwiga Emilewicz, wearing face masks to protect against the coronavirus, talk in parliament in Warsaw, Poland, on Wednesday, May 6, 2020, ahead of the debate on the postal presidential election that is scheduled for Sunday The ruling party wants the election in May, the Senate is calling for a state of natural disaster that would allow for postponement by three months. (AP Photo/Czarek Sokolowski) *** Local Caption *** choroba COVID 19 vírus koronavírus SARS CoV 2 pandémia rúško parlament zasadnutie po¾ské prezidentské vo¾by odklad odloženie pošta hlasovanie korešpondenèné

Poľský vicepremiér a šéf vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski tesne prežil hlasovanie o nedôvere v dolnej komore parlamentu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Hlasovanie sa konalo v stredu večer. Spomedzi 450 prítomných poslancov Sejmu hlasovalo za zotrvanie Kaczyňského na poste podpredsedu vlády 232, zatiaľ čo 216 bolo proti. Šéfa PiS podporil aj jeden poslanec opozície, ktorá hlasovanie iniciovala.

Návrh na vyslovenie nedôvery Jaroslawovi Kaczyňskému, zrejme najvplyvnejšej osobnosti poľskej politickej scény, predložili zákonodarcovia zo stredopravej Občianskej koalície (KO) a z aliancie Ľavica.

Zdôvodnili to tým, že Kaczyňski polarizuje poľskú spoločnosť a nesie zodpovednosť za tvrdé policajné zákroky voči demonštrantom protestujúcim proti sprísňovaniu interrupčných zákonov.

Kaczyňski (71) až donedávna nezastával nijakú exekutívnu funkciu. Ako predseda vládnucej národnokonzervatívnej strany PiS bol napriek tomu považovaný za najmocnejšieho poľského politika.

 Postu vicepremiéra sa ujal len v októbri tohto roku po prekonaní krízy vo vnútri vládnej koalície, v dôsledku ktorej hrozil pád vlády a vypísanie nových volieb. Ako vicepremiér dozerá na fungovanie kľúčových silových rezortov vnútra, obrany a spravodlivosti.

- Reklama -