utorok, 26 októbra, 2021
11.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVetrák: Špeciálny prokurátor by sa mohol voliť vo februári

Vetrák: Špeciálny prokurátor by sa mohol voliť vo februári

Poslanci Národnej rady (NR) SR by mohli nového špeciálneho prokurátora voliť v druhej polovici februára 2021. Povedal to predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO). Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) by mal termín voľby vyhlásiť v najbližších dňoch. Špeciálny prokurátor sa bude voliť po tom, čo sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie.

Predbežný termín na podávanie návrhov na post špeciálneho prokurátora by mohol byť podľa Vetráka 8. januára budúceho roka. Začiatkom februára by sa následne konalo verejné vypočutie kandidátov a v druhej polovici februára voľba v pléne.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

Kandidátov na špeciálneho prokurátora môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV). 

Kandidáti budú musieť prejsť verejným híringom, podobne ako uchádzači na generálneho prokurátora či ústavného sudcu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 460,281 +2,850 Dnes Úmrtí 12,935 +18 Dnes Uzdravení 414,563 Infikovaných 32,783 Last updated: 26. októbra 2021 - 17:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img